Reproduktory: Ako si vybrať

Reproduktory

Ako milovníci dobrého zvuku vieme, že nie je nič lepšie pre výborný zážitok zo sledovania alebo počúvanie hudby s pridaným zvukom z reproduktorov. Pravdou však je, že nákup reproduktorov nemusí byť tak úplne jednoduchá záležitosť. Je to dané nielen veľkým množstvom samotných reproduktorov, ale aj ich vhodným výberom do miestnosti.

Po prečítaní tohto sprievodcu budete schopní sa lepšie rozhodnúť pri kúpe reproduktoru, ktorý plne vyhovuje vašim potrebám a požiadavkám na kvalitný zvuk.

Vo všeobecnosti je ľudské ucho schopné počuť frekvencie v rozmedzí od 20 Hz do 20 kHz. Najbližšie reálnemu zvuku bude najviac podobný taký reproduktor, ktorý sa s frekvenciou priblíži čo najviac týmto číslám. Je potrebné dodať, že výrazný vplyv bude mať aj materiál, z ktorého bol reproduktor vyrobený.

Skutočne dobrý audio systém musí poslucháčovi poskytnúť vhodnú rovnováhu medzi basmi, výškami, stredmi, pričom produkuje plný i detailne bohatý zvuk.

ModelHodnotenie 
Yamaha MCR-N670D

Yamaha MCR-N670D

10 Zistiť cenu
AQ Kentaur 665 MK

AQ Kentaur 665 MK

9,9 Zistiť cenu
LG OM7560

LG OK75

9,8 Zistiť cenu
JAMO S 426 hcs3

JAMO S 426 hcs3

9,5 Zistiť cenu
JBL charge 3

JBL charge 3

9,2 Zistiť cenu
BOSE Soundlink revolve +

BOSE Soundlink revolve +

9,1 Zistiť cenu
Panasonic SC-HC1020EG

Panasonic SC-HC1020EG

9,0 Zistiť cenu
Gogen BS 113

Gogen BS 213

8,9 Zistiť cenu
LG NP 5550W

LG NP 5550W

8,8 Zistiť cenu
Emos TKL19

Emos TKL19

8,7 Zistiť cenu

Reproduktory – Ako ich vybrať ?

Naša kompletná nákupná príručka pre reproduktory
  • 1. 5 základných tipov
  • 2. Parametre pri rozhodovaní
  • 3. 13 Odporúčaných reproduktorov

V súčasnej dobe existuje veľké množstvo modelov i značiek jednotlivých reproduktorov, pričom každý výrobca uvádza, že jeho reproduktor je ten najlepší. Okrem vhodnosti spárovania reproduktorov s elektronikou, je potrebné dbať aj na ich vhodné umiestnenie v priestore.

Pokiaľ reproduktory pripojíte na slabý zosilňovač, tak sa rýchlejšie opotrebujú, pričom zvuk nebude stať za veľa. Kvalita káblov vplýva hlavne v prípade drahšej reprosústavy. Pri väčšine reproduktorov znesie vysoký výkon, paradoxne je to práve zosilňovač, ktorý zvuk skreslí a oseká.

Prečítajte si tiež:
1. Ako si vybrať soundbar
2. Ako si vybrať LCD televízor
3. OLED alebo QLED televízor?
4. Ktoré lacné televízory odporúčame

Všetky reprosústavy potrebujú v miestnosti dostatok miesta. Ak nie, tak to môže mať za následok odrážanie zvukových vĺn. Je to z dôvodu, že pri nedostatočnom priestore, vznikne zosilňovanie basov, a tým aj potláčanie ostatných detailov hudby do úzadia.

Zariadenie miestnosti môže ovplyvniť kvalitu zvuku. Police s knihami či nábytok, ktorý nie je z tvrdého dreva, to všetko dokáže zvuk pohltiť, čím sa v konečnom dôsledku stlmia basy.

5 základných tipov

  1. Ak máte menšiu izbu, uvažujte nad menšími, regálovými reproduktormi. Tie sa vyznačujú precíznejším zvukom. Na rozdiel od väčších reproduktorov sú menej náchylné na usporiadanie miestnosti. Ich nevýhodou je vytváranie menšieho počtu basov
  2. Pokiaľ by ste chceli predsa len v menšej miestnosti s menším reproduktorov dosiahnuť viac basov, tak v takom prípade odporúčame reproduktory s aktívnym subwooferom
  3. V dvojpásmových reprosústavách absentujú spodné oktávy, na druhej strane vynikajú v prednese stredného pásma
  4. Trojpásmové reproduktory sú schopné prenosu všetkých základných kmitočtov, no na druhej strane ťažko fázujú i rozdeľujú.
  5. Pri vzniku chvenia v regálových sústavách (dvojpásmové), podložte reproduktory pružnými podložkami, alebo niečím čo dokáže takéto chvenie absorbovať.

Parametre pri rozhodovaní

Umiestnenie reproduktorov

Reproduktory je dôležité rozmiestniť tak, aby spolu s televízorom vytvorili priestor kruhu, pričom najideálnejším riešením by bolo umiestnenie sedačky uprostred. Umiestnenie reproduktorov priamo za sedačku, nie je vždy ideálnym riešením. Zvuk by nemal prichádzať priamo k vám, ale dookola po celej miestnosti.

Smer reproduktorov

Dôležité je všimnúť si frekvenčnú charakteristiku reprosústavy. Čím je vyššia frekvencia, tým je aj smerovosť tohto reproduktora vyššia. V opačnom prípade sa pri počúvaní môžete dočkať nepríjemných ozvien.

Káble

Musia byť párovo zhodné. Predné / zadné musia byť prepojené káblom rovnakého prierezu, značky, dĺžky, či materiálu. Takmer každý výrobca pribaľuje k reproduktorom aj káble, ktoré môžete pri inštalácií využiť. Dôležité je ustrážiť si správnu polaritu káblov a svoriek.

Výkon reprosústavy

Najbežnejšie je udávaný MAX výkon, dôležité je však uviesť, že reproduktor je ho schopný vyvinúť len na niekoľko sekúnd pri tej istej kvalite. Pre lepšiu orientáciu hodnoty, si budete všímať RMS výkon. Je to v podstate hudobný výkon, ktorý ani pri dlhodobom hraní nepoškodí reproduktory.

Ovládanie reproduktorov

Nekupujte reproduktory, ktoré majú regulátory alebo zosilňovače na zadnej strane. Z praktického hľadiska je to dôležitý detail.

13 Odporúčaných reproduktorov

1. BOSE Soundlink Micro Bright Orange (Pozrieť na TPD)

BOSE Soundlink micro bright

BOSE Soundlink micro bright

Nezáleží na tom, či ste na turistike, bicykli, na večeri, alebo na prechádzke. Všade vás bude sprevádzať dokonalá hudba v kompaktnom prenosnom prevedení. Reproduktor SoundLink Micro je malý, výkonný, robustný a vodotesný. Je vybavený silikónovým popruhom, ktorý je odolný proti pretrhnutiu, takže ho môžete vziať všade, kam idete.

Na materiáloch záleží, hlavne keď ide o nehodu. Soundlink Micro je vodeodolný s IPX7 a nárazuvzdorný. Jeho telo je potiahnuté silikónovým kaučukom, bez švov a medzier, tým pádom odolá aj vode, prachu a pádom. Pomocou aplikácie Bose Connect môžete reproduktor jednoducho ovládať. Umožňuje prepínať zdroj hudby, čiže ak si chce váš kamarát pustiť hudbu zo svojho zariadenia, stačí jeden klik v aplikácii.

2.  Bose SoundLink Revolve + (Pozrieť na ALZA)

BOSE Soundlink revolve +

BOSE Soundlink revolve +

Aj napriek malému spracovaniu reproduktora, je BOSE Soundlink Revolve + výkonný a nabitý viacerými technológiami ako sa môže zdať.

To všetko zaisťuje vysoko výkonný prevodník na plný rozsah zvuku, duálne-pasívne radiátory na hlboké basy bez nežiaducich vibrácií, tlaková zábrana, ktorá vylúči nedokonalé zvuky a udrží zvuk stále príjemný, a akustický deflektor na šírenie zvuku všetkými smermi (360°) zážitok.

Mobilný Bluetooth reproduktor potrebuje poriadnu výdrž na batérii. Tu tento reproduktor nezaostáva. Na jedno nabitie zaistí prísun hudby takmer na celý deň, na neuveriteľných 16 hodín.


3. EMOS TKL 19 (Pozrieť na TPD)

Emos TKL19

Emos TKL19

Prenosný multimediálny prehrávač EMOS TKL 19 s FM rádiom a funkciou Bluetooth Handsfree. FM rádio s digitálnym tunerom. Prehrávanie súborov mp3 z USB, SD karty, alebo bezdrôtovo pomocou Bluetooth. Integrovaný mikrofón pre funkciu Bluetooth Handsfree.

 


4. Gogen BPS 686 (Pozrieť na HEJ)

Gogen BPS 686

Gogen BPS 686

GoGen BPS 686 vie prehrávať hudbu vo formáte MP3. Prednastavené ekvalizéry sa postarajú o to, aby ste si hudbu dokonale vychutnali – nech ste fanúšikovia rocku, dance, house alebo napríklad hiphopu. Pre prepojenie s počítačom, mobilným telefónom či trebárs tabletom môžete využiť Bluetooth a hudbu medzi zariadeniami jednoducho bezdrôtovo streamovať. K dispozícii sú aj dva vstupy pre USB alebo AUX IN vstup na 3,5 mm jack. Pomocou USB kábla reproduktor pripojíte napríklad aj k televízii.

Originálne party? Na tej nesmie chýbať karaoke! Preto vás poteší, že súčasťou balenia reproduktora GoGen BPS 686 je aj mikrofón, pomocou ktorého si môžete prestrihnúť sólo alebo duet. Reproduktor je vybavený dvoma vstupmi pre pripojenie mikrofónu, takže spev vo dvojici nebude problém. Na televízii či v počítači si pustite text, GoGen sa postará o hudbu a vy o spev.

5. Gogen BS213 BM (pozrieť na HEJ)

Gogen BS 113

Gogen BS 113

S Bluetooth® reproduktorom Gogen BS213BM si môžete užívať svoju obľúbenú hudbu kedykoľvek a kdekoľvek, party môže začať. Prostredníctvom Bluetooth® V2.1 streamuje muziku do vzdialenosti až 9 m. Skvele sa hodí k tabletom a smartphonom Android aj Apple (iPhone, iPad). Vďaka kompaktnému dizajnu a nízkej hmotnosti sa reproduktor ľahko prenáša.

Vstavanú dobíjaciu batériu si doma dobijete a môžete vyraziť. Zásoba energie vám vydrží v závislosti od hlasitosti a audio obsahu minimálne 3 hod. Batériu nabijete ľahko z akéhokoľvek USB portu. Nabíjať samozrejme môžete nezávisle na počúvanie hudby, preto je reproduktor vždy pripravený vyraziť s vami za zábavou.

6.  LG NP 5550W (Pozrieť na HEJ)

LG NP 5550W

LG NP 5550W

Veľkou výhodou je možnosť bezdrôtového pripojenia reproduktora LG pomocou Bluetooth s akýmkoľvek chytrým zariadením. Či už sa jedná o notebook či telefón, prebytočné káble vám už nebudú otravovať život. Funkcia Multi Point umožňuje pripojenie reproduktora LG pomocou Bluetooth až k trom zariadeniam súčasne. Na jedno nabitie si môžete užívať až 15 hodín počúvania. Reproduktor sa dobíja pomocou kábla cez microUSB a je možné prehrávať hudbu aj počas dobíjania.

Prenosný reproduktor LG NP 5550W uspokojí aj náročných poslucháčov hudby vďaka funkcii Dual Play, vďaka ktorej môžete svoj zážitok z počúvania obohatiť dvojnásobným zvukovým výkonom. Navyše ak pripojíte reproduktor ku kompatibilnému televízoru LG, môžete si užívať kvalitný priestorový zvuk vďaka funkcii TV Sound Sink. Reproduktor umožňuje tiež nahranie skladieb priamo do zariadenia a vytvorenie vlastného playlistu, takže je možné reproduktor používať aj ako štandartný prehrávač hudby

7. LG OK75 (Pozrieť na HEJ)

LG OK75 je Hi-Fi systém so špičkovým výkonom 1 000 W, obrovským dôrazom na basy a celkovo luxusnou výbavou pre dokonalú atmosféru na vašej párty aj pri sledovaní televízie. Vypomáha si aj DJ efektmi s LED svetlami alebo funkciou karaoke, ktorá dodá šťavu úplne každému večierku s priateľmi.

Vo výbave má ako CD, tak i USB pre prehrávanie hudby z flashdiskov a ponúka sa tiež možnosť bezdrôtového škárovanie pre streamovanie hudby z telefónov, tabletov a ďalších inteligentných zariadení vďaka Bluetooth. Rovnako tak má ale aj klasický FM tuner pre príjem rádiových staníc a tiež kolieska + madlo pre skutočne ľahký prenos.

8-palcový basový reproduktor sa stará o to, aby prekreslenie a sila basov bola neprekonateľná a vďaka nej sa stali vaše párty ešte legendárnejšia.

S funkciou Karaoke Creator sa môžete kedykoľvek v kombinácii s mikrofónom (k dokúpeniu) stať spevákom vášho obľúbeného songu. Samozrejme je k dispozícii aj podrobnejšie nastavenia, ktoré sa viac prispôsobí práve vášmu hlasu.

8. JBL Charge 3 Teal (Pozrieť na TPD)

JBL charge 3

JBL charge 3

JBL Charge 3 je špičkový, vysoko výkonný prenosný Bluetooth reproduktor s výkonným stereo zvukom a power bank v jednom. Charge 3 spraví zábavu kdekoľvek, pri bazéne alebo v daždi, vďaka vodotesnej konštrukcii, odolnej látke a robustnému puzdru.

Jeho vysokokapacitná 6,000 mAh batéria poskytuje 20 hodín prehrávacieho času a môže nabíjať vaše smartfóny a tablety cez USB výstup. Zabudovaný mikrofón s potlačením šumu a ozveny vám poskytuje kryštálovo čisté telefonáty jednoduchým stlačením tlačidla. Bezdrôtovo prepojí viac JBL Connect vybavených reproduktorov pre posilnenie zážitku z počúvania.

9. JAMO S 426 HCS3 (Pozrieť na Andreashop)

JAMO S 426 hcs3

JAMO S 426 hcs3

Jamo S 426 HCS 3 s nádherným čistým dizajnom v bielej farbe je skutočným skvostom, a to ako v oblasti zvuku, tak aj vo vzhľade. Jej stĺpové sústavy porazia takmer akéhokoľvek protivníka vo svojej cenovej kategórii.

Zvukový prednes obstarávajú pomocou dvojpásmovej konštrukcie a basreflexu. Reprodukciu vysokých frekvencií zabezpečuje palcová kalota uložená v špeciálnom akustickom vlnovode eliminujúcom nežiaduce difrakcie. Výsledkom je pútavý a zároveň presne definovaný zvuk, ktorý vás dokonale vtiahne do hudobnej reprodukcie aj filmových trhákov.

Centrálne a efektové sústavy používajú v záujme vytvorenia vierohodného trojrozmerného zvukového poľa, ktoré vylepšia filmy i hudbu, rovnaké výškové reproduktory vo zvukovode WaveGuide ako predné reproduktory S 426. Na vytvorenie konzistentného a neprerušovaného zvuku z každého smeru ich dopĺňajú 89 mm stredobasové meniče. Centrálne i efektové sústavy sú navyše vybavené nástennými držiakmi pre flexibilné umiestnenie a jednoduché začlenenie do miestnosti akéhokoľvek charakteru.

10. Yamaha MCR-N670D (Pozrieť na TPD)

Yamaha MCR-N670D

Yamaha MCR-N670D

Komponentný mikrosystém z radu PianoCraft s CD prehrávačom, stereo receiverom a technológií MusicCast, ktorý si obľúbia aj tí náročnejší poslucháči. Luxusný dizajn zaručuje to, že sa mikrosystém hodí skoro do všetkých typu bytov.

Označenie Yamaha MCR-N670D nám prezrádza, že tento model je vybavený technológiu DAB (digitálne rozhlasovú technológií). Takže vám umožní počúvanie digitálnych rozhlasových staníc vo vysokej kvalite. vďaka technológii   VCCS (Vibration Control Cabinet Structure), použité pri tomto modeli, sa zbavíte úplne nepríjemných vibrácií.

Zariadenie vám umožňuje pripojiť obvyklé audio zdroje, ako CD, rádio a USB, ale obsahuje aj sieťové funkcie, ktoré výrazne rozširujú vaše hudobné možnosti. Môžete využiť domácej siete pre počúvanie hudby z vášho PC alebo NAS, streamovanie hudby z on-line zdrojov alebo si môžete vychutnať tisíce rozhlasových staníc prostredníctvom internetového rádia. Môžete tiež streamovať svoje vlastné uloženú hudbu z vášho inteligentného telefónu alebo tabletu.

11. Panasonic SC-HC 1020EG- S (Pozrieť na TPD)

Panasonic SC-HC1020EG

Panasonic SC-HC1020EG

Jeho jednoduchý tvar a prepracovaná textúra umožňujú montáž na stenu aj umiestnenie na policu. Z kompaktného tela vychádza nepredstaviteľne bohatý basový zvuk. Hudba je bezdrôtovo pripojená. Zariadenie HC1020 harmonicky obohacuje váš životný štýl a robí váš hudobný život ešte úžasnejším.

Zvukový systém ALL Connected pozostáva z rozličných zvukových zariadení, ktoré možno bezdrôtovo prepojiť. Mikrosystém hi-fi Panasonic SC-HC1020 je napríklad umiestnený v obývacej izbe a reproduktor ALL „kŕmený“ systémom hi-fi v kuchyni. Takže na počúvanie hudby v kuchyni nepotrebujete prijímač, zosilňovač a prehrávač.

12. Logitech Multimediálne reproduktory Z200  (Pozrieť na ALZA)

Logitech Z200

Logitech Z200

Malé, a napriek tomu brilantne výkonné reproduktory Logitech Z200 s bohatým a čistým stereo zvukom. Vášmu počítačovému stolu prinesú vynikajúcu akustiku s výrazným dynamickým zvukom. Presnú zvukovú reprodukciu s hlbokými basmi poskytnú aj pri vyšších hladinách hlasitosti.

Otočením kolieska na ovládanie basov na bočnej strane multimediálnych reproduktorov môžete regulovať hĺbku tónov. Čelný panel je vybavený integrovanými ovládacími prvkami hlasitosti vrátane zdierky pre slúchadlá a prídavným vstupom na pripojenie MP3 prehrávača, telefónu či iného zariadenia prehrávajú hudbu.


13. DENVER MC-5220 WHITE ( Pozrieť na ANDREASHOP)

Denver MC-5220

Denver MC-5220

Predstavujeme vám dokonalý prehrávač MC-5220 White od spoločnosti Denver Electronics, ktorý nielenže vie prijímať FM rádiové vlny a prehrávať disky CD, ale má v sebe zabudovaný aj budík.

Prehrávač Denver MC-5220 White umožňuje prehrávať hudbu vďaka AUX vstupu. Navyše dokáže prehrať aj klasické hudobné CD. Vďaka podsvietenému displeju budete vždy vedieť, koľko je práve hodín.

Funkcia budík vám umožní pohodlné prebudenie každé ráno a to buď klasickým pípaním, alebo spustením rádia alebo prehraním vloženého hudobného disku.

Bonus

AQ Kentaur 655 MK II (Pozrieť na ALZA)

Ste vyznávačom kvalitnej zvukovej reprodukcie a chcete ozvučenie, ktoré si budete užívať stále dokola? V tom prípade využite našu skvelú ponuku na 3-pásmové stĺpové reproduktory s bassreflexom od spoločnosti AQ. Kentaur 655 MK II ponúka vynikajúci pomer ceny a výkonu. Môžete ich umiestniť až úplne k stene, lebo bassreflex smeruje dopredu

AQ Kentaur 665 MK

AQ Kentaur 665 MK

Chcem AQ Kentaur 655 MK II

Zvuk reprodukuje 5 1″ stredový reproduktor s membránou z polypropylénu, ktorá poskytuje vynikajúcu dynamiku vďaka nízkej hmotnosti a veľkej tuhosti. Jasné výšky pridá nový 1″ neodymový reproduktor Vifa a mohutné basy zaiste dvojica 8″ reproduktorov s polypropylénovou membránou. Všetky vnútorné spoje sú urobené tak, aby zaisťovali nerušený prenos signálu a dlhú životnosť. Dokonalosť výsledného zvuku podporuje korpus z pevného materiálu MDF.

(Visited 1 times, 26 visits today)
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...