lacné notebooky

Lacné notebooky: Nákupný sprievodca

Lacné notebooky. Kúpa nového notebooku môže byť veľmi komplikovaná. Na trhu totiž nájdeme množstvo laptopov od rôznych výrobcov, pričom každý z nich je v niečom iný. Ako sa teda čo najlepšie zorientovať v množstve uvádzaných parametrov, aby vám vybrané zariadenie slúžilo čo najlepšie?

Rozhodnutie môže byť ešte ťažšie, ak je rozpočet limitovaný. V nasledujúcich riadkoch zistíte, na čo sa treba pozerať, aby ste za svoje peniaze dostali čo najviac.

Množstvo zákazníkov začína výber notebooku s otázkou: „Akú značku by som si mal kúpiť?“ alebo aj „Ktorý je najlepší, Asus, Acer alebo Lenovo?“ Výrobcovia sú predsa najdôležitejším faktorom, pretože vyvíjajú komponenty, z ktorých je notebook zložený. No nie? V skutočnosti to však vôbec nie je pravda a ide len o mýtus.

Lacné notebooky : Ako si medzi nimi vybrať

 modelHodnotenie 
1.Acer Aspire 55 Zistiť cenu
2.Lenovo Ideapad4,5 Zistiť cenu
3.Dell Inspiration 154 Zistiť cenu
4.Asus E4034,3 Zistiť cenu
5.HP 2504,2 Zistiť cenu

Značka notebooku ovplyvní len konkrétnu kombináciu komponentov, ktoré sa neustále opakujú. Výrobcovia tak ovplyvnia len voľbu hardwarových komponentov, dizajn a spracovanie konštrukcie, v ktorej sú „zabalené“. Je veľmi pravdepodobné, že pri výbere lacného notebooku vám nejde o to, aby ste sa ním prezentovali, preto sa zamerajte najmä na vhodne zvolený hardware.

Naša kompletná nákupná príručka pre lacné notebooky
  • 1. Uhlopriečka displeja, rozlíšenie a zameranie
  • 2. Výdrž batérie na jedno nabitie
  • 3. Procesor, pamäť RAM a disk
  • 4. Konektory, klávesnica a touchpad
  • 5. Zhrnutie
  • 6. Týchto 5 lacných notebookov odporúčame

1. Uhlopriečka displeja, rozlíšenie a zameranie

Na úvod by ste si mali položiť otázku, za akým účelom a kde budete notebook používať. Od toho sa totiž odvíja uhlopriečka displeja. Ak na ňom plánujete pracovať z domu, a teda Vám nezáleží na častom prenášaní, určite siahnite po uhlopriečke 14“ alebo ideálne 15,6“. Zariadenia s týmito displejmi sú vhodnejšie aj na dlhodobú viachodinovú prácu s textom napríklad vo Worde a v porovnaní s malými uhlopriečkami sú šetrnejšie k očiam.
lacne notebooky

Druhá kategória notebookov či dokonca konvertibilných zariadení s malými uhlopriečkami 11-12“ je vhodnejšia pre ľudí, ktorí často cestujú a nechcú so sebou nosiť objemné a ťažké zariadenia. Na konzumáciu obsahu ako pozeranie videí a prehliadanie internetu sú ideálne a svojím spôsobom nie sú limitujúce ani pri bežnej práci, ak ju nebudete vykonávať príliš dlho.

Za zmienku stojí aj fakt, že pri voľbe menšej uhlopriečky a rovnakom rozlíšení bude celková jemnosť obrazu vyššia a niektorí výrobcovia do 11“ notebookov a konvertibilných notebookov dokonca nasadzujú IPS panel s vernejšími farbami a pozorovacími uhlami, čo sa o 15,6“ v tejto cene povedať nedá.

Vhodná pre vás môže byť aj zlatá stredná cesta. Uhlopriečka 13“ je kompromisom medzi dvoma predchádzajúcimi. Nie je ani príliš veľká, aby sa nezmestila do tašky, no na druhej strane ani malá, aby sa na nej nedalo pracovať. To je dôvod, prečo je v súčasnosti u notebookov najrozšírenejšia.

Tradičným rozlíšením u lacných notebookov je HD, teda 1366×768. Zatiaľ čo u malých uhlopriečok to nepredstavuje veľký problém,  na 15,6“ displeji budete aj z bežnej vzdialenosti vidieť relatívne rušivý raster, teda „kockovaný“ obraz.

Nenároční užívatelia si na to určite zvyknú, v opačnom prípade však môžete priplatiť a na hranici 350 eur už nájdete aj kúsok s fullHD panelom, teda rozlíšením 1920×1080.

2. Výdrž batérie na jedno nabitie

Ak plánujete notebook často používať v teréne alebo študujete a nosíte ho z prednášky na prednášku, pravdepodobne ho nebudete chcieť pravidelne nabíjať. Preto sa pred kúpou presvedčte, aby Vám vyhovovala výdrž na jedno nabitie. Štandardom u lacných notebookov za 200-350eur býva výdrž 3,5 hodiny, avšak nájdete aj kúsky so 7-8 hodinovou výdržou.

Tá býva však často vyvolaná použitím veľmi malého úložiska alebo úsporného nevýkonného procesora, preto si vždy dajte pozor aj na ostatné parametre. Udávanú výdrž zároveň berte s veľkou rezervou.

Zvyčajne je meraná pri strednom jase a nenáročnej práci. Maximálny jas, zapnutá WiFi, množstvo otvorených kariet v prehliadači a ďalšie náročné úlohy odčerpávajú veľa energie a môžu znížiť výdrž až na polovicu.

3. Procesor, pamäť RAM a disk

Iste viete, že procesor je dnes alfou a omegou hardwaru každého „inteligentného zariadenia.“ V drvivej väčšine prípadov sa stretnete s procesormi od Intelu. Na spodných cenových priečkach začína Intel Atom.

Nenechajte sa zmiasť, hoci je štvorjadrovým CPU, ide o najpomalšieho kandidáta vhodného len na naozaj jednoduchú kancelársku prácu a prehliadanie internetu. Veľkou výhodou však je pasívne chladenie (notebook nemá žiadne ventilátory, vďaka čomu je úplne tichý) a nízka spotreba energie, ktorá sa kladne odzrkadlí na výdrži.

V podobných cenách sa môžete stretnúť s procesormi Intel Celeron a o niečo výkonnejším Intel Pentium. Hoci ich zameranie zostáva rovnaké ako v prípade Atomu, úlohy zvládnu o niečo rýchlejšie a svižnejšie reakcie časom pocítite aj na samotnom systéme. Na nových Pentiách si dokonca môžete zahrať staršie hry na minimálne detaily s nízkym frame ratom.

Na príležitostné zabavenie to stačí, avšak seriózny herný zážitok od lacných notebookov určite nečakajte.

Ak ste ochotní si priplatiť až nad hranicu 300eur, môžete naraziť na notebooky s procesorom Intel Core i3. Ide o prvé seriózne CPU, ktoré zvláda bezproblémovo všetky úlohy. Pri doplnení 8GB RAM nebude problémom ani príležitostná úprava fotografií či inej grafiky v programoch ako Photoshop. Tu však narazíte na limity integrovanej grafickej karty, ktoré spôsobia časté načítavanie a spomalenie. Používanie náročných aplikácií je tak znesiteľné len príležitostne a krátkodobo.
RAM

Ak ide o kapacitu RAM, trvajte na tom, aby mala hodnotu minimálne 4GB. V prípade, že kupujete notebook s procesorom Core i3 a má len 4GB, skontrolujte, či má voľný aspoň jeden slot na RAM. V prípade, že vám v budúcnosti kapacita operačnej pamäte nebude stačiť, jednoducho dokúpite jeden modul a RAM si rozšírite. Procesory z nižších radov však viac RAM prakticky ani nevyužijú.

Diskutovanou témou býva často úložisko. Stále dominujú HDD disky s relatívne veľkou kapacitou 500GB. Ich nevýhoda je, že znižujú výdrž na jedno nabitie a majú nízke rýchlosti čítania a zápisu. To sa odráža aj na pomalšom chode celého systému.

V prípade, že chcete notebook využívať primárne na online úlohy, môžete siahnuť po modeli s SSD diskom. Ten je neporovnateľne rýchlejší, čo sa odrazí na svižnej odozve systému aj aplikácií a zároveň je energeticky úsporný. Problémom však je, že vzhľadom na nízku cenu nájdete len notebooky, u ktorých majú SSD nízku kapacitu, obvykle 64GB alebo 128GB.

4. Konektory, klávesnica a touchpad

Ak už ste zvolili niekoľko laptopov podľa displeja a procesora, okruh môžete zúžiť pri pohľade na portovú výbavu. Zamerajte sa na konektory, ktoré potrebujete. Ak plánujete laptop často pripájať k starším projektorom či monitorom, ktoré sú doteraz rozšírené napríklad v školách, kúpte notebook s VGA konektorom.

O digitálny grafický výstup sa zasa postará HDMI, ktorým môžete rozšíriť obrazovú plochu napríklad o moderný monitor. Veľkým plusom je aj viacero portov USB 3.0, vďaka ktorým nebudete so sebou musieť nosiť redukcie.

O pohodlnosti a presnosti klávesnice a touchpadu sa dočítate z užívateľských recenzií a testov. Pre niekoho môže byť výhodou napríklad podsvietená klávesnica či veľký touchpad. Podpora multitouch gest je dnes už štandardom.

Ak často pracujete s číslami, napríklad v Exceli, skontrolujte či má klávesnica numerickú časť. Zamerajte sa aj na rozmiestnenie multifunkčných tlačidiel. Príkladom sú notebooky Lenovo, ktoré menej použiteľné F klávesy nahrádzajú ovládaním jasu, zvuku a ďalšími funkčnými skratkami, pričom F1-12 sú prístupné cez funkciu Fn.

5. Zhrnutie

Radou na záver je, že si nikdy nezabudnite prečítať aj hodnotenia majiteľov, ktorí notebook zakúpili pred vami a vedia objektívne posúdiť jeho plusy a minúsy. Vyhnete sa tak produktom s častými reklamáciami a inými vadami, ktoré z hardwarových špecifikácií nezistíte.

Parametre voľte vždy podľa svojich preferencií a podľa toho, ako budete notebook využívať. Ak dodržíte tieto zásady, dosiahnete zaručene najlepší pomer ceny a vlastností, čo sa odrazí aj na vašej spokojnosti. Nezabudnite aj na to, že každý produkt je vždy len taký dobrý ako jeho najslabší článok.

6. Týchto 5 lacných notebookov odporúčame


1. Asus E403NA-FA049T (Pozrieť na Hej)

Asus E403Ide o 14″ notebook ASUS s hrúbkou len 17,9 mm a hmotnosťou len 1,5 kg. Zaujme krytom z brúseného hliníka v šedej farbe. ASUS VivoBook E403 ponúka všetko, čo potrebujete pre každodennú prácu s počítačom.

Obrazové dáta má na starosť integrovaná grafická karta Intel HD 505. Pre dáta je k dispozícii 64 GB veľká MŠP EM pamäť. Ďalej je notebook vybavený čítačkou pamäťových kariet a webkamerou. Samozrejmosťou je bezdrôtové pripojenie Wi-Fi a Bluetooth. Dodávaný je s operačný systémom Windows 10 Home.


2. Dell Inspiron 15 N-3567-N2-313S (Pozrieť na Hej)

Dell Inspiration 15Nový notebook Dell Inspiron 15 rady 3000 nie je medzi produktami tejto firmy žiadnou výnimkou. Prekvapí krátkodobá odolnosť pri teplote 65°C, takže sa už nemôže nič stať, keď ho napríklad zabudnete v aute.

Vynikajúca je aj celková odolnosť najviac vyťažených častí notebooku voči každodennému opotrebovaniu, čo zaistí, že vás nikdy nepríjemne


3. Acer Aspire 5 NX.GS1EC.002 (Pozrieť na Andreashop)

Acer Aspire 5Krásne štíhly dizajn dopĺňa elegantná textúra a uhladené hliníkové vnútorné plochy. Ostré a verné farby ožijú na 15,6″ displeji s rozlíšením Full HD 1080p a technológiou IPS.

Rozšírte funkcionalitu Aspire 5 s množstvom portov na pripojenie takmer všetkých sekundárnych zariadení. Vďaka technológii Acer Color Intelligence sa dynamicky upravuje gama a sýtosť v reálnom čase, optimalizujú sa farby a jas obrazovky bez orezania.


4. HP 250 G6 1WY15EA (Pozrieť na Realshop)

HP 250HP 250 G6 v konfigurácii s SVA HD displejom s veľkosťou 15,6″, dvojjadrovým procesorom Intel Celeron N3060 s frekvenciou 1,6 GHz (TB 2,48 GHz), 4 GB operačnou pamäťou RAM.

HP notebook má 500 GB HDD disk, grafickú kartu Intel HD Graphics so zdieľanou pamäťou, HDMI a USB 3.1 ponúkne cenovo dostupné riešenie pre každý váš deň. Dodávaný je bez operačného systému.


5. Lenovo IdeaPad 320 (Pozrieť na Tpd)

Lenovo IdeapadIdeaPad 320 je navrhnutý tak, aby vám uľahčil život. Zvládne akúkoľvek úlohu vďaka výkonnému procesoru a možnosti dedikovanej grafickej karty.

Procesor Lenova Ideapad je Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.4 GHz). Pamäť 4GB (4GB) RAM 1600MHz DDR3L  (8GB max). Pevný disk 500GB 5400rpm. Displej 15,6″ HD LED, 1366 x 768, lesklý.

Prečítajte si tiež:
1. Ako si vybrať herné notebooky
2. Najlacnejšie notebooky v cene do 200 eur
3. Ako si vybrať lacné televízory

(Visited 1 times, 1 visits today)
No votes yet.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *