Na čo by ste sa mali zamerať pri výbere herného notebooku?

herné notebookyDoba, kedy bolo možné hrať najnovšie hry plynule aj s vyššími detailmi výhradne na stolných desktopoch je dávno preč. Miniaturizácia hardwaru pokročila a dá sa povedať, že notebooky pomaly doháňajú výkonnostný rozdiel, nehovoriac o komforte pri možnosti laptop preniesť kamkoľvek a kedykoľvek. Ak ste sa aj vy rozhodli pre kúpu herného notebooku, čítajte ďalej a dozviete sa, na aké vlastnosti sa treba pri výbere zamerať a čo naopak nie je až tak dôležité.

Ešte predtým, ako začneme s výberom sa pozrime na to, čo vôbec pojem herný notebook predstavuje. Kedysi išlo o ťažké hrubé zariadenie, často s hmotnosťou niekoľko kilogramov a s cenovkou prevyšujúcou tisíce eur. Dnes však už vývoj komponentov postúpil, a preto sa rozrástla aj celá kategória. Nepozostáva teda z jedného modelu od každej známej značky, ale ide o široký záber produktov v rôznych cenových hladinách podľa toho, aký náročný je zákazník.

Herné notebooky

Na šírku peňaženky

V prvom rade by ste si teda mali stanoviť, čo od zariadenia očakávate a hlavne, koľko ste za to ochotní zaplatiť. Dobrá správa je, že posledná generácia grafických kariet od Nvidie s označením Pascal posunula cenovú hranicu zariadení s výkonom dostatočne vysokým na komfortné hranie smerom nadol, a to o poriadny kus. Notebooky, ktoré si zaslúžia prívlastok herný, tak začínajú už na spodnej hranici 700eur. Pre predstavu, stroj za takúto cenu s najvhodnejšie zvoleným hardwarom aktuálne zvládne staršie, ale stále aktuálne tituly ako GTA V pri maximálnych detailoch a fullHD rozlíšení na 40-50fps a najnovšie herné novinky roku 2018 ako Far Cry 5 s rovnakým nastavením pri 25-30 snímkach za sekundu.

S narastajúcou cenou si môžete priplatiť za vyšší výkon, ktorý Vám v hrách poskytne plynulejší zážitok vďaka vyššej hodnote FPS, SSD disk, ktorý zabezpečí, že sa misie aj hra samotná načítajú rýchlejšie, prípadne lepší displej, tichšie chladenie, kompaktnejšie rozmery alebo o niečo lepšiu výdrž.

Ak pre Vás peniaze nepredstavujú žiaden problém a sústredíte sa len na hrubý výkon, potom je priamo pre Vás určená vrchná hranica herných notebookov s cenou presahujúcou 8000eur. V tomto prípade je ale diskutabilné, či sa zariadenia stále radia do kategórie „notebook“. Ide skôr o ukážku inžinierskych schopností spoločností, ktoré umožnili zabudovanie čistokrvných desktopových komponentov do prenosných šasi. Okrem toho, že dostanete výkon ako pri najvýkonnejších stolných počítačoch, to so sebou prináša aj vysokú hmotnosť či dokovaciu stanicu s vodným chladením.

Medzi hernými notebookmi nájdeme aj prístroje, ktoré vlastne ani nie sú herné v pravom zmysle slova. Niektoré z nich ani nie sú v tejto kategórií, ale je potrebné ich spomenúť, pretože práve to môže byť pre Vás to pravé orechové. Herný výkon dosahujú rôznymi alternatívnymi spôsobmi a dalo by sa povedať, že idú vlastnou cestou. Aj na takéto kúsky sa pozrieme.

Nový herný notebook s komponentmi, ktoré nepatria k poslednej generácii, nie je nový

To, že môžete pri kúpe nových modelov z minulých rokov ušetriť platí, ak kupujete auto, bicykel, nábytok, ale určite to neplatí, ak kupujete herný notebook. Nehovoríme o dátume predstavenia ani uvedenia na trh, to nie je až tak dôležité. Práve aktuálne však platí, že posledná generácia grafických kariet bola prelomová a priniesla drastický nárast výkonu.

Len pre porovnanie, karta GTX 1050 je oproti karte zo staršej generácie GTX 950M, ktorú nájdeme v notebookoch v podobnej cene, v testoch rýchlejšia až o 67%. Pri procesoroch a pamätiach už síce rozdiel nie je tak výrazný, ale s najnovšou grafikou v drvivej väčšine prípadoch dostanete aj nový procesor. Preto platí, nesnažte sa šetriť kúpou notebooku so staršími komponentmi, pretože tým zapríčiníte pravý opak.

herný notebook s komponentami

Rozvážny výber alebo aj čo najviac muziky za najmenej peňazí

Ak ste sa teda rozhodli vybrať čo najlacnejší herný notebook a chcete dostať zo svojich peňazí naozaj maximum, musíte voliť komponenty čo najrozvážnejšie. Základným stavebným kameňom je, ako už bolo predtým naznačené, grafická karta. V cene okolo 700 eur sú jasnou voľbou Radeon RX 550 od AMD (4GB) a GTX 1050 (4GB) od Nvidie.

Hoci sú si vo všetkých kľúčových parametroch veľmi podobné, Nvidia dosahuje v závislosti od hry o 5-15FPS viac pri rovnakých nastaveniach. Táto značka kariet dominuje aj vo vyšších kategóriách, a to najmä preto, že úzko spolupracuje s vývojármi hier a jej ovládače majú lepšiu optimalizáciu. Kartu od AMD teda voľte len v prípade, že notebook exceluje v ostatných parametroch.

V drvivej väčšine prípadov budú tieto karty doplnené procesorom Intel Core i5 7300HQ s architektúrou Kaby Lake, ktorý je v tejto cene ideálny. Áno, mohli by ste za rovnakú sumu dostať aj o niečo novší kúsok 8250 Kaby Lake Refresh, ale len na úkor grafickej karty. Výsledný výkon by bol preto výrazne nižší. Nenechajte sa zlákať ani štvoricou jadier AMD Quad Core FX-9830P. V praxi je až o polovicu pomalší ako konkurenčná Core i5.

Zaručene všetky predmetné laptopy budú mať ďalej 8GB RAM DDR4. Pri výbere konkrétneho kúsku si však vždy zistite, či má voľný ešte aspoň jeden slot. Keby táto kapacita v budúcnosti nestačila, jednoducho dokúpite ďalší 8GB modul a pamäť zdvojnásobíte. Posledný hardwarový komponent, ktorý sa citeľne odrazí na výkone, je disk. Ide zároveň o jedinú oblasť, v ktorej budete musieť za predpokladu neprekročenia cenovej hladiny urobiť kompromis.

Najčastejšie sa stretneme s diskom typu SSHD 1TB + 16GB. Ide o úložisko rozdelené na dve časti. Časť HDD má veľkú kapacitu, ale pomalé rýchlosti zápisu a čítania, zatiaľ čo rýchle SSD má kapacitu len na OS. Reakcie systému s týmto diskom budú svižné, ale načítavanie hier a ďalších programov utrpí na rýchlosti, pretože budú čítané z HDD. Poobzerajte sa preto po notebooku s voľným M.2 slotom a v budúcnosti ho budete môcť zrýchliť pridaním tohto disku alebo si rovno priplaťte a kúpte notebook s aspoň 256GB SSD M.2.

Ku všetkým spomenutým „drobnostiam“ štandardne dostanete 15,6“ displej s fullHD rozlíšením využívajúci IPS technológiu. Ostatné parametre ako kvalita spracovania konštrukcie, dizajn, hlučnosť chladenia, kvalita vstavaných reproduktorov, umiestnenie a počet portov či kvalita klávesnice (štandardom je podsvietená klávesnica) už sú len vatou a podľa nich vyberajte len v prípade, že notebook spĺňa všetky hlavné kritériá.

Berte do úvahy aj fakt, že uvádzaná výdrž batérie od výrobcu je meraná za predpokladu, že je na notebooku nastavený stredný jas a je využívaný na pozeranie videí a surfovanie na internete. Reálna výdrž pri hraní v závislosti od zaťaženia väčšinou nepresiahne 3 hodiny.

Ak hľadáte konkrétnych kandidátov, prinášame aj niekoľko modelov ako príklad. Berte však do úvahy, že trh s hernými notebookmi je dynamický a stále sa vyvíja. Uvedené modely teda môžu nahradiť iné, ktoré sa oplatia viac. Pri výbere teda postupujte vždy podľa parametrov.

  • ASUS FX503VD-E4082T (Core i5 7300HQ, 8GB DDR4, GTX 1050 4GB, SSHD 1TB)
  • Acer Nitro 5 (Core i5 7300HQ, 8GB DDR4, GTX 1050 4GB, HDD 1TB)
  • Lenovo Legion Y520 (Core i5 7300HQ, 8GB DDR4, GTX 1050 4GB, HDD 1TB)
  • HP Power Pavilion 15 (Core i5 7300HQ, 8GB DDR4, GTX 1050 4GB, HDD 1TB 7200ot.)


herný notebook
Zlatá (ale už pomerne drahá) stredná cesta plynulo prechádzajúca do vrcholového hrania

Ak máte o niečo väčší rozpočet prevyšujúci 1000 eur, stále sú pre Vás aktuálne rovnaké rady a zásady ako pri výbere v predchádzajúcej spomenutej hladine. Rozdielom sú len vyššie modely komponentov, ktoré Vám pridajú zopár snímok za sekundu a možnosť nastavovať vyššie detaily bez toho, aby ste prišli o plynulý zážitok.

Ideálnou voľbou je karta Nvidia GTX 1060 6GB. Laptopy, v ktorých je osadená sa pýšia prívlastkom VR Ready, čo znamená, že na nich už môžete hrať aj hry vo virtuálnej realite s príslušenstvom ako Oculus Rift. Ak si ich však plánujete užívať pri vyšších detailoch, siahnite radšej po vrcholových GTX 1070 alebo GTX 1080, ideálne ich Titan verziách. Pre naozajstný pôžitok v 4K už je aktuálny len druhý spomínaný model.

V závislosti od toho, o koľko eur ste schopní spomenutý limit prekročiť, môže byť doplnená Intel Core i7 7700HQ Kaby Lake, novším Kaby Lake Refresh, ba dokonca Coffee Lake a 16GB/32GB RAM DDR4. V tejto cene sa stále opakujú tie isté laptopy s rôznymi konfiguráciami a výber je prakticky voľbou toho, čo potrebujete. Ak chcete hrať veľké množstvo hier, siahnite po 512GB SSD M.2. V prípade, že máte radšej veľký displej, môžete si vybrať notebook s 17“ uhlopriečkou. Páči sa Vám hra farieb? Potom siahnite po laptope s klávesnicou podsvietenou RGB diódami.

Za zmienku stojí asi len nasadenie 120Hz displejov. Ak vyberiete kúsok práve s takýmto panelom, herný zážitok bude umocnený ešte vyššou plynulosťou. Samozrejme, za predpokladu, že dodržíte zásadu voľby správnej grafickej karty. Pri najvyšších radoch ako spomínaná GTX 1070 a GTX 1080 už dominujú len displeje s 4K rozlíšením. V praxi však od kvalitného fullHD panelu pri malých 15“ a 17“ uhlopriečkach nie je rozdiel tak zreteľný, preto odporúčame ku takémuto laptopu dokúpiť externý 120Hz 4K monitor s technológiou Nvidia G-Sync.

Netradičné riešenia alebo aj: Aké možnosti otvára USB-C?

Ak chcete hrať len doma na určitom mieste a notebook potrebujete kvôli prenosnosti, potom by pre Vás mohlo byť ideálne práve toto riešenie. Výkonná grafická karta okrem svojej nenahraditeľnej úlohy v rendrovaní náročných scén odčerpáva enormné množstvo energie. Prítomnosť hernej grafiky sa na notebooku odrazí horšou výdržou a vysokou hmotnosťou. Ak sa chcete tejto nevýhody zbaviť, kúpte laptop bez nej a keď si budete chcieť zahrať, môžete použiť desktopovú grafiku vyloženú v docku na stole. Je to možné na laptopoch, ktoré majú USB-C s podporou Thunderbolt 3.

Nevýhodou je, že dock nemôžete prenášať tak jednoducho, ako keď je grafika integrovaná v notebooku. Zároveň je relatívne drahý a k výslednej cene je potrebné pripočítať aj financie, ktoré dáte za samotnú grafickú kartu. Na druhej strane tak získate prenosný notebook s dlhou výdržou batérie a výkonnú dekstopovú grafickú kartu, ktorú môžete kedykoľvek podľa potreby upgradovať. Takéto riešenie ponúka napríklad ultrabook Razer Blade Stealth, ktorý sa tvári ako herný, ale bez spomínaného doku si na ňom nezahráte takmer nič.

Záver

Kúpte to, čo potrebujete

Nie každý potrebuje herný notebook za tisíce eur. Ak si chcete len príležitostne zahrať hru bez sekania a lagov na notebooku s prijateľnou cenou, využite informácie obsiahnuté v tomto článku a zaručene nebudete sklamaní. Nemusíte tak nikomu platiť za značku alebo funkcie, ktoré síce budete mať, ale nikdy ich reálne nevyužijete.

Prečítajte si tiež:
1.Najlacnejšie notebooky do 200 eur
3. Ako si vybrať reproduktor
4. Ako si vybrať soundbar
5. Ako si vybrať televízor

(Visited 1 times, 1 visits today)
No votes yet.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *