Aký televízor kúpiť? (1. časť) alebo 8 veci, ktoré treba vedieť pred kúpou televízora

aký televízor kúpiÅ¥?Smart Televízor, LED, OLED, 4K či HDR? Vo svete televízorov to vyzerá každý deň inak. Pre človeka, ktorý túto problematiku veľmi nesleduje, je stále ťažšie vybrať si ten správny televízor pre seba.

Dnes, v obchodoch nájdeme nezmyselne široké spektrum HD a 4K televízorov. Od veľkoplošných obrazoviek až po High-end displeje, ktorých cena sa približuje až k cenám niektorých aut. Pre väčšinu nakupujúcich bude najdôležitejšia veľkosť obrazovky a práve cena televízora.

Aký televízor kúpiť?

alebo….

8 veci, ktoré treba vedieť pred kúpou televízora

Najširšia škála možnosti uhlopriečky, je od 30 palcov až po 110 palcov. Stále si kladiete otázku, aký televízor si máte kúpiť? Tak si prečítajte osem vlastnosti, podľa ktorých si ľahšie vyberiete televízor pre seba.

Prinášame osem najdôležitejších veci pri kúpe televízora. V ďalšom texte prinesieme aj ich konkrétnejšie vysvetlenie.

1. Nekupujte televízor s rozlíšením menším ako 1080p. Vyhnite sa televízorom so 720p.
2. Prečo je dobré, aby televízor obsahoval HDR.
3. Nekupujte televízor s menšou obnovovaciou frekvenciou ako 120 Hz.

4. Najlepšie by bolo, aby televízor mal 4 porty HDMI.
5. Oled televízory majú lepší obraz ako LED televízory, no sú podstatne drahšie.
6. Ignorujte špecifikáciu kontrastného pomeru. 
7. Ak chcete, aby Vaša televízia bola aktuálna aj o päť rokov, zakúpte si 4K televízor.
8. Neberte predĺženú záruku.

Veľkosť obrazovky

Či už hľadáte televízor so základným alebo vyšším výkonom, najdôležitejším faktorom pre Vás zrejme bude veľkosť obrazovky. Veľkosť obrazovky ešte môže limitovať Váš rozpočet. Najčastejšími veľkosťami uhlopriečky televízorov v obývačkách, sú 55 až 65 palcov. Veľkosť obrazovky závisí aj od toho, ako blízko sedíte pre televízore.

Ak môžete vidieť jednotlivé pixely na obrazovke, ste príliš blízko. Dobrým pravidlom je, že by ste mali sedieť v určitej vzdialenosti od televízora, ktorý je 3x väčší ako je výška obrazovky pre HD televízory a len 1,5 násobok výšky obrazovky pre 4K Ultra HD televízory. Inými slovami povedané, môžete sedieť dvakrát tak blízko k televízoru 4K UHD.

Odporúčamepozrite si naše tipy


Prečítajte si tiež:

1. Aký 4K televízor? LG, SAMSUNG ČI SONY?
2. Vyberáme Super UHD televízor od LG do 2600 eur
3. Najlepšie televízory pre rok 2016

1. Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie popisuje ostrosť televízneho obrazu. Zvyčajne z hľadiska vodorovných riadkov pixelov. HD televízory môžu podporovať 720p. To znamená, že zobrazuje 720 riadkov, ktoré sú skenované, napríklad postupne. Väčšina televízorov HD, sú označované ako Full HD. Tie majú už zobrazované 1080 riadkov. Dokonca aj pri tých najmenších veľkostiach uhlopriečky, odporúčame vyhnúť sa televízorom so 720p.

Výrobcovia televízorov pomerne rýchlo prešli od HDTV až ku 4K TV. Tieto 4K televízory majú štyrikrát väčší počet obrazových bodov oproti klasickým HDTV. Najväčším prínosom 4K televízorov je, že malé objekty na obrazovke majú viac detailov.

 

2. Prečo je dobré, aby televízor obsahoval HDR

dolby-vision-vs-hdr-10-1
Je v podstate nová funkcia 4K Ultra HD televízorov. Viac o HDR aj v článku. HDR a televízory, viete akú majú funkciu? Jej funkcia je vysoký dynamický rozsah. Poskytuje viac farieb, viac úrovni kontrastu a zvýšeného jasu.

HDR je zjednodušene povedané akýsi upgrade (nevzťahuje sa na Full HD televízory) Ultra HD formátu na 4K televízory.

Nie je zase ani veľmi správne si zvoliť televízor len na základe HDR podpory. Pretože štandard HDR ešte nebol doteraz vyriešený. Ak však peniaze v tomto nehrajú rolu, je určite lepšie si vybrať Dolby Vision. Pre pokračovanie článku kliknite na tento odkaz Aký televízor si kúpiť? ( 2. časť ). Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho medzi priateľmi.

Odporúčamepozrite si naše tipyPotrebujete pomôcť s výberom televízora?
Pridajte sa k odberu nášho newslettera!

Pokračovať v článku

(Visited 845 times, 1 visits today)
Rating: 5.0/5. From 4 votes.
Please wait...