HDR a televízory, viete akú majú funkciu?

dolby-vision-vs-standard-hdrUrčite ste sa už v poslednej dobe stretli s termínom 4K UHD televízor (Ultra High Definition). Keď UHD predstavovali bol to skok v rozlíšení. V podstate štyrikrát vyššie rozlíšenie ako full HD v televízore. V roku 2016 môžeme povedať, že najlepšie UHD televízory ponúkajú nielen vyššie rozlíšenie, ale zobrazujú aj viac farieb ako kedykoľvek predtým a to pomocou High Dynamic Range, alebo tiež HDR.

Prečítajte si tiež:
1. Najlepšie televízory pre rok 2016
2. Vyberáme LG LED televízor do 500 eur
3. Čo tak UHD televízor?

Po prečítaní si etikety televízora, možno HDR na Vás neurobí taký dojem ako samotný nápis UHD, no je to však výrazný posun oproti predchádzajúcim rokom. Niektorí odborníci v priemysle televízorov sa domnievajú, že HDR má a bude mať väčšiu váhu v kvalite obrazu ako samotné UHD.

Vedeli ste, že
hlavnou myšlienkou HDR je poskytnúť vyššiu úroveň kontrastu medzi svetlými a tmavými obrazmi na obrazovke. Vďaka tomu prináša realistickejší obraz.

V súčasnej dobe existujú dva hlavné formáty pre zobrazovanie HDR. Prvým je Dolby Vision a druhým HDR 10. Kontrast obrazu sa meria ako rozdiel medzi najjasnejšej bielej a najtmavšej čiernej. Štandardný dynamický rozsah televízora produkuje od 300 do 500 nitov, ale niektoráé HDR televízory dokážu produkovať oveľa viac.

Dolby Vision bol prvý, ktorý bol schopný zobraziť až 4000 nitov jasu. Mnoho populárnych výrobcov televízorov, vrátané LG, Samsung, Sharp, Sony sa dohodli na otvorenom štandarde, teda HDR 10.

HDR 10 vs Dolby Vision

Kým Dolby Vision bol prvý, nie je v súčasnosti najpopulárnejším formátom. Namiesto toho je najpopulárnejším formátom HDR 10. Otvorený štandard, ktorý je podporovaný spoločnosťami, Panasonic, LG, či Samsung. Štandardné HDR 10 používajú 10-bitové farby, zatiaľ čo Dolby Vision používajú 12-bitovú farebnú hĺbku. Obe ponúkajú milióny farieb na pixel. Rozdiel je ťažké zistiť. Hlavným cieľom HDR je priniesť väčší objem farieb i vyššiu farebnú hĺbku.

Vývoj HDR 10 ide skôr bezpečnejšou cestou ako Dolby vision, ktorí sa snažia neustále posunúť technológiu dopredu. HDR 10 je častejšie zakomponovaná v televízoroch, pretože narozdiel od Dolby vision, výrobcovia televízorov za ňu neplatia.
Oba formáty používajú metadáta, ktoré sa presúvajú po videosignále až ku HDMI káblu. Tento proces povie televízoru ako má zobraziť farby. HDR 10 používa odosielanie metadát raz na začiatku videa. Pokiaľ ide o absolútnu technologickú silu, dolby vision je jasne na tom lepšie. Predpokladá sa, že rozdiel medzi dolby vision a hdr 10 bude v budúcnosti zreteľnejší.

Farebná hĺbka nie je jedinou oblasťou, kde má Dolby Vision teoretickú výhodu v porovnaní s HDR 10. Ako bolo uvedené vyššie, HDR 10 prenáša metadáta raz, keď sa video spustí. Dolby Vision používa dynamické metadáta, ktoré sa môžu meniť podľa scény.

Vplyv HDR na hranie hier

Kým prvá generácia Xbox One nepredstavovala podporu k 4K a k HDR, novšia prepracovanejšia verzia obsahuje oboje. OKrem 4K podpory, podporuje kompletný HDMI 2.0 a HDCP 2.2. HDR 10 je podporovaná ako pre hry, tak aj na všeobecné účely.

Streaming je obmedzený na Netflix, ale ostatné služby podporujú 4K. Xbox one S zahŕňa Ultra HD Blu-ray vstavaný disk. Ak vezmeme do úvahy, že pri kúpe Xbox one S dostanete aj kvalitný Blue- ray prehrávač, nemusí to byť nevýhodná kúpa. Chcem Xbox one S s ultra HD blue-rayultra HD blue-ray je v cene

Rovnako ako Xbox one S aj Playstation 4 Pro je vybavené HDMi 2.0, HDCP 2.2 a podporuje HDR 10, no nie dolby vision. High Dynamic Range alebo HDR je najvýznamnejším pokrokovým zážitkom zo sledovania filmov doma, od zavedenia plazmových televízorov. Páčil sa Vám článok? Zdieľajte ho alebo nás odporučte svojím známym.

Potrebujete pomôcť s výberom televízora? Vložte svoju e-mailovú adresu a dozviete sa všetko , čo k tomu budete potrebovať.
[mc4wp_form id=“351″]

(Visited 310 times, 1 visits today)
Rating: 4.0/5. From 1 vote.
Please wait...