Sprievodca TV LG

obraz tv lg


zdroj: lg.com

V televízoroch LG si môžeme všimnúť zaujímavé protiklady, pokiaľ ide o 4K UHD televízory.

Na jednej strane spoločnosť vyrába to, čo sa stále považuje za najlepšie 4K ultra HD televízory na svete, a to vo forme ich OLED modelov.

Tie ponúkajú absolútne úžasné špecifikácie displeja, vynikajúcu konektivitu a je to pravdepodobne najlepší smart TV na trhu.

Na druhej strane spoločnosť LG vyrába aj mnohé modely televízorov bez OLED 4K LCD. Väčšina z nich má ploché obrazovky, ktoré sú vo veľkej miere sklamaním. V porovnaní s konkurenčnými LCD televízormi 4K od všetkých ostatných významných značiek, najmä Sony, Samsung a Panasonic.

Výnimkou týchto tv je vynikajúci systém webOS 3.5 (a webOS 3.0 pre modely LG 2016) inteligentnej televíznej platformy. Môže sa zdať, že LCD televízory s vysokým rozlíšením 4K (okrem OLED) v televízore LG takmer vyzerajú tak, akoby boli vyrobené inou spoločnosťou s nižšou kvalitou dodania.

To sa týka predovšetkým nižších modelov LG. Konkurenti ako je Sony, alebo Samsung dokážu vyrobiť lacnejšie LCD televízory, ktoré stále zachovávajú niektoré lepšie funkcie oproti LG.

Zatiaľ, čo televízory LG OLED 4K sú absolútnymi trhovými víťazmi z hľadiska kvality, ich modely LCD 4K sú televízory, ktoré zriedka odporúčame oproti porovnateľným modelom Sony alebo Samsung.

Dve z najlepších modelov televízorov LG LCD 4K, sú televízory HDR z roku 2016. Model rady UH8500 a UH9500.

Televízory LG

Zakrivené alebo ploché obrazovky OLED

Televízory OLED od LG boli v podstate od roku 2015 najlepšie televízory na trhu. Sony, Samsung, rovnako ako Panasonic by dokázali vytvoriť niektoré naozaj vynikajúce LCD televízory. V porovnaní s kvalitou obrazu, však žiaden z nich by nevyčnieval nad televízorom OLED od LG.

Zatiaľ, čo väčšina televízorov OLED od spoločnosti LG bola postavená na tom, že zakrivený dizajn televízora nie je bežný, v súčasnosti sa ku zakriveniu obrazoviek opäť vracajú. Ako príklad môžeme uviesť model EF9500 s HDR. Ak hľadáte odpoveď na otázku ohľadom zakrivených tv alebo plochých televízorov, tak si prečítajte článok, zakrivené tv.

Netreba zabúdať, že zakrivené televízory by zavesené na stene nevyzerali príliš lákavo, preto skôr odporúčame pod nich zabezpečiť nejaký vhodný televízny stolík. Je to však individuálne.

4K UHD LCD televízory

Od OLED TV LG až ku UHD LCD televízorom. Vizuálne síce vyzerajú krásne, ale ich vlastnosti až tak nie. Je to možno dané aj tým, že pri ich porovnaniu ku OLED vzniká priepastný rozdiel. Ide hlavne o modely LG série UF LED i LCD 4K LG. Nie sú zle, ale zaostávajú aj pri porovnaní s konkurentmi Sony, Samsung, alebo Panasonic. Len tie najvyššie alebo najnovšie modely SUHD TV od LG dokážu konkurovať ostatným značkám.

Technológia konektivity a inteligentnej televíznej platformy na týchto televízoroch je v podstate rovnaká ako technológia modelov OLED, ale interné výkonové parametre a špecifikácie displeja sú úplne odlišné. Navyše z hľadiska ceny sú tieto modely od spoločnosti LG stále pomerne drahé, aj keď medzi nimi možno nájsť cenovo dostupné modely.

Hlavné vlastnosti

Nasleduje niekoľko kľúčových funkcií, ktoré sa nachádzajú v najrôznejších televíznych modeloch spoločnosti LG.

 OLED displej

 • Výstavou prvotriednych televíznych modelov LG 4K ultra HD je nepochybne technológia OLED displeja, ktorá bola dlho exkluzívna pre televízory LG na celom trhu. To sa zmenilo vďaka odhaleniu vlastných televíznych modelov OLED 4K 2016 spoločnosťou Panasonic, ale spoločnosť LG si stále udržuje dominantné postavenie v tejto oblasti.
 • OLED znamená organickú technológiu vyžarujúcu svetlo a v základných podmienkach. Umožňuje precízne ovládanie svetla a tmy v televízore 4K až po schopnosť vypnúť všetky svetlá, či dokonca aktivovať ich na plný jas priamo v rámci jednotlivých pixelov na obrazovke. To znamená dve veci nad všetkými ostatnými:

Po prvé, že OLED displeje dokážu vytvoriť perfektné, úplné čierne tóny (až do 0,0005 nits „jasu“). Schopnosť prerušiť svetlo v jednotlivých pixeloch alebo celých častiach obrazovky.

A po druhé, že OLED displeje môžu doslova vytvárať 8,3 milióna osvetľovacích a stmievajúcich zón na obrazovke, pretože každý z 8,3 milióna pixelov môže byť ovládaný na individuálnej úrovni. Žiadna LED / LCD TV, ani jedna so stovkami lokálnych stmievajúcich / aktívnych zón LED sa nedá porovnať s takouto presnosťou.

 • Na druhej strane, televízory OLED nevytvárajú toľko jasu ako ich LED diódy, ale to je viac než kompenzované ich schopnosťou vytvoriť dokonalý kontrast prostredníctvom dokonalého tmavnutia, a tak vytvárať dojem väčšieho jasu v osvetlených častiach obrazovky.
 • Farby môžu byť generované do oveľa väčšej miery realizmu vďaka určitým vlastnostiam OLED. To znamená, že OLED nielenže vytvára krásne kontrastné zdokonalenie, ale tiež urobí fantastickú prácu pri vytváraní vysoko realistických farbách.

HDR

Vďaka HDR televízor môže dosahovať mimoriadne presnú hĺbku kontrastu. To sa dosiahne predovšetkým tým, že sa príslušným televízorom OLED umožní najskôr dekódovať HDR metadáta zo zdroja obsahu HDR 4K a následne zvýšiť potenciál jasu panelov displeja a rozšíriť rozsah dynamických úrovní kontrastu, ktoré je možné dosiahnuť v porovnaní s už pôsobivými úrovňami, LG „konvenčné“ televízne modely OLED.
hdr 4K uhd

Pri OLED televízore je hdr kompatibilné so všetkými formátmi HDR 10 i HLG. Je skvelé, keď LG televízory vlastnia Dolby Vision.

Pozrite si 6 takmer dokonalých 4k HDR TV v tomto našom článku.

Perfect Black 

Výrobca ju uvádza ako svoj vlastný samostatný prvok, ale „Perfect Black“ je v podstate špecifickým názvom pre celkovú svetelnú kapacitu, napríklad OLED displejových panelov.

4K Upscaler

Pracuje skutočne veľmi dobre. Úplné rozlíšenie obsahu v rozlíšení Full HD a 720p sa rozširuje, aby vyzeralo ostrejšie.

Výsledok záleží od formátu videa, ale 4K upscaler zvládne pomerne pekné dopočítanie pri ostrých detailov.
4k upscaler

LG v podstate vyniká pri upscalovaní obsahu, ktorý nie je obsahom 4K UHD. Znamená to dobré veci pre tých, ktorí používajú ľubovoľnú televíziu LG 4K UHD, aby videli prevažnú väčšinu filmov, ktoré nie sú vo formáte 4K UHD. Ako príklad môžeme uviesť športové prenosy alebo akčné filmy.

Technológia ColorPrime

ColorPrime je verzia technológie rozšírenia farieb spoločnosti LG. Je tvorená farebnou expanziou filmu s kvantovými bodmi alebo fosforovým potiahnutím LED diódami pre výraznejšie a širšie farebné spektrum.

Táto konkrétna funkcia má za následok pestrejšie, širšie a realistickejšie farebné kombinácie. Zatiaľ, čo televízory LG OLED 4K nie sú dodávané s aplikáciou ColorPrime (čiastočne preto, že ju nepotrebujú, a čiastočne preto, že ju nemôžu používať vďaka fyzickej povahe svojich panelov OLED).

Wide Color Gamut

Pomocou tejto vlastnosti je TV LG schopný ukladať širší rozsah farebných hodnôt ako farebné priestory sRGB alebo Adobe RGB.

Širokouhlý RGB farebný priestor zahŕňa 77,6% viditeľných farieb špecifikovaných farebným priestorom laboratória , zatiaľ čo štandardný farebný priestor Adobe RGB pokrýva len 52,1% a sRGB pokrýva len 35,9%.

Smart TV

WebOS je technológia spoločnosti LG, ktorá sa nedá zobrazovať. V roku 2015 sa webOS 2.0 objavil a priniesol nám najlepšiu inteligentnú platformu. Samozrejme, odvtedy už aj webOS prešiel aktualizáciou na momentálne webOS 3.5. Podľa nás je to stále tá najlepšia smart platforma pre televízor.

Prečítajte si tiež jednoduchého sprievodcu pre televízory Samsung. V našom článku tv Samsung.

Pokiaľ ide o webOS, spoločnosť LG vytvorila skvelý, veľmi intuitívny, pekne pripojený softvér pre televízne rozhranie. Ten je priateľský k internetu a obsahovo zaujímavý. Veľmi ľahko sa používa.

Konektivita

Pokiaľ ide o pripojenie, LG je víťazom vo všetkých oblastiach. Jedná sa o 4K UHD televízory všetkých typov, ktoré obsahujú všetky dôležité informácie pre plný prístup k najnovším a najlepším konvenčným zdrojom obsahu 4K, ako napríklad HEVC, VP9, HDCP 2.2 a HDMI.

lg oled W7V

Inteligentná platforma webOS 3.5 bola prakticky vybudovaná tak, aby dokázala excelovať pri prehliadaní webu a jednoduchom prístupe k internetu vo všeobecnosti. Okrem toho sú najnovšie modely LG tiež navrhnuté tak, aby prijímali obsah 4K s kódovaním HDR. Menším mínusom je pri niektorých modeloch len jeden USB konektor alebo 3 HDMI vstupy (4 by bolo ideálne).

Pozrite si tiež naše tipy na kúpu televízorov.

Najlepšie modely

Medzi najlepšie televízory jednoznačne patria tie s názvom OLED. Ktoré to sú, si môžete pozrieť na stránke LG.

Vlajkovou loďou pre rok 2016 bol LG OLED G6. Trošku lacnejšie, no stále kvalitné sú aj modely LG OLED B6 alebo LG OLED E6.

E6 je výkonom porovnateľný s G6, rozdiely sa však vyskytujú pri zvukových a dizajnových funkciách. LG OLED B6 je lacnejší ako vyššie spomínané LG OLED televízory a podporuje všetky HDR formáty.

Pre rok 2017 je prinajmenšom zaujímavý televízor OLED model W7V. Vyznačuje sa oddelenými reproduktormi od televízora. Tie smerujú nahor, aby zlepšili rozptýlenie zvuku.

Pre lacnejšie varianty zo 4K UHD televízorov vyrobených v roku 2017, máte na výber, napríklad z týchto televízorov LG.

Počuli ste už o falošných 4K televízoroch? Čítajte viac o LG 55UH605V.

Analýza cien

Pokiaľ ide o ceny, televízory LG 4K ultra HD sú v celom spektre. Najvyššie modely OLED televízorov stoja minimálne niekoľko tisíc eur a môžu dosiahnuť až 8000 eur pre najväčšie modely.

Naopak, nižšie modely 4K LCD televízne modely maloobchodného predaja sa predáva pod 1,000 eur. Medzi týmito dvomi cenovými rozpätiami cenového spektra, je celá veľká priepasť rozdielov v kvalite zobrazenia obrazu.

Medzi dvoma extrémami máte prvotriedne televízory LCD ColorPrime 4K, ktoré sú oveľa cenovo dostupné ako ich OLED náprotivky. Z hľadiska zobrazenia sú stále veľmi nákladné vzhľadom na nedostatky v zobrazení. V tomto rozmedzí je dobrým priemerným príkladom 65 palcový UF9500.

Spoločnosť LG zrejme neudržiava ceny tak konkurencieschopné, ako by mala. Je to spôsobené tým, že televízory nižších modelov, nemajú až takú kvalitu.

Záver

V konečnom dôsledku môžeme televízory OLED od LG veľmi pochváliť. Ostáva nám len veriť, že časom ich ceny budú dostupnejšie, aby si mohlo čo najviac ľudí dovoliť skutočne nádherný obraz. Ak si môžete dovoliť za televízor priplatiť, tak potom to urobte. Absolútne OLED televízory od LG odporúčame.

Staršie modely nižšej rady nie sú až tak kvalitné, no najnovšie 4K televízory už vyzerajú oveľa lepšie v porovnaní s konkurentmi.

Pre kúpu TV LG hovorí:

 • Úplne fantastické modely OLED
 • Absolútne vynikajúca platforma webOS smart TV
 • Veľká kompatibilita s pripojením a obsahom
 • Vynikajúca farba v modeloch LCD OLED a ColorPrime
 • HDR na vybraných televízoroch OLED a v niektorých nižších modeloch
 • Upscaling

Proti kúpe TV LG hovorí:

 • Modely roku 2015 LCD televízory, ponúkajú slabší kontrast
 • Väčšina televízorov LG 4K je predražená, a to najmä modely LCD
 • Mierne podradné ovládanie pohybu v nižších modeloch

 

(Visited 1 times, 3 visits today)
No votes yet.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *