Aký 4K televízor? LG, SAMSUNG ČI SONY?

samsung-4kTechnika okolo televízorov je stále v pohybe. Z relatívnej jednoduchosti 1080 pixelov až k dnešnému 4K rozlíšeniu. Najnovšie sa začíname potýkať s High dynamic range. V preklade HDR.

Výrobcovia vďaka nej posunuli obraz televízora na novú úroveň. Dva kľúčové atribúty HDR, vyššia hodnota jasu v spojení so širšou farebnou škálou,znie jednoducho. No, práve táto informácia spôsobuje zásadné prehodnotenie v zobrazovacích technológiách. Nie je ani veľmi jasné uviesť, ktorý výrobca televízorov túto úlohu momentálne zvláda lepšie. V tomto článku Vám prinášame troch momentálne najlepších výrobcov a výhody ich technológií v obore 4K televízorov.

Prečítajte si tiež:
1. 4K Cinema vs Ultra HD televízor
2. 5 chýb pri nabíjaní iPhone, ktoré ho môžu poškodiť
3. HDR a televízory, viete akú majú funkciu?

Televízor LG, televízor sony alebo televízor samsung?


Samsung SUHD Quantum dot televízory

Podľa samsungu je ich technológia Quantum dot budúcnosťou televízorov. Táto ich technológia pracuje na základe nanočástic. Pokiaľ hovoríme o jasu a farebnej čistote zobrazenia, je quantum dot skutočne veľmi efektívny. Samsung nevyužíva kvantovú bodku na samotný displej, ale namiesto toho sa využíva ako ako vylepšenie podsvietenia.

Vedeli ste, že
biele LED podsvietenie televízora, je vlastne modré, je však potiahnuté žltým fosforom.

To vedie k zníženej intenzite. Práve toto je jedným z dôvodov, prečo niektoré LCD televízory boli vyrábané s oranžovo-červeným podsvietením. Použitím Quantum dot od samsungu obsahujúci panel z tekutých kryštálov, dokážu toto podsvietenie zlepšiť, až úplne opraviť.

Fosfor môže byť odstránená a prirodzené modré podsvietenie, zmiešané s červenou, aj zelenou, vyrobí takzvaný QDEF filter, ktorý vyprodukuje pomocou LCD panela, brilantné biele svetlo.

Samsung tvrdí, že ich produkt UE55KS9000 dokáže pokryť až 96 percent farebného spektra DCI p3. (Spoločný farebný priestor pre digitálne premietanie filmov z USA). Obrazovka Quantum dot od samsungu by mala byť rovnako jasná tak ako teraz aj o desať rokov. Kvantová bodka sama o sebe vyrieši zásadnú otázku okolo LCD s obmedzením kontrastu a zobrazení jasných objektov na tmavom pozadí. Požiadať o televízor 4K

 

LG OLED televízory

Požiadať o televízor 4K

LED LCD nemusia byť schopné dodávať naozaj dobrý odtieň čiernej, no práve v tejto oblasti vyniká OLED televízor. Je to pre Led panely. Menšou nevýhodou OLED panelov je nemožnosť zobrazenia špičkového jasu. To viedlo k dvom rôznym stupňom certifikácie pre UHD pri prémiových HDR televízorov.

1. Aplikácia na LED displeji, ktorý ponúka viac ako 1000 nitov a menej ako 0,05 hnidov. ( jas a úroveň čiernej)

2. OLED displej, ktorý ponúka iba 540 nitov a 0,0005 hnidov čiernej úrovne.

OLED televízory nemávajú problém pri zobrazení jasu na tmavšom pozadí obrazu.


SONY Z séria (Backlight master drive)

kdl-55xd8505
Z séria je v podstate akousi vlajkovou loďou Sony 4K. Podsvietenie backlight master drive je technika, ktorá sa snaží kombinovať výkon čiernej na porovnateľnej úrovni OLED televízora s extrémne vysokým stupňom jasu. Pričom berie na vedomie aj vplyv HDR.

Týmto sa sony snaží vyriešiť problém s bežným podsvietením. Backlight master drive používa nešpecifikovaný počet kontrolovateľných bielych LED diód, presne riadených pomocou algoritmu osvetlenia. Tieto LED diódy používajú kalibrované prevedenie lúča, ktoré zameriava LED svetlo presne do definovaného miesta. Vizuálny efekt je dosť podobný OLED televízorom. 

Na záver môžeme dodať, že všetky tieto spomenuté série televízorov patria medzi top v oblasti 4K TV. Silné stránky prevládajú nad slabšími. Je ťažko presne povedať, ktorý z týchto troch je najlepší. Pokiaľ sa sústredíme na obraz televízora, tak zrejme nikdy nebolo ťažšie sa rozhodnúť. Avšak kúpou ktoréhokoľvek zo spomenutých, istotou vieme povedať, že to bude vynikajúca kúpa.

Pridajte sa k nám a buďte informovaní o nových článkoch.
[mc4wp_form id=“351″]

(Visited 527 times, 9 visits today)
Rating: 2.3/5. From 3 votes.
Please wait...