Aký televízor kúpiť? (2. časť) alebo 8 vecí, ktoré treba vedieť pred kúpou televízora

tx-50ds630eV najbližšom texte, si rozoberieme ďalšie body, na ktoré by ste mali vedieť odpoveď skôr ako si zakúpite televízor. Čo je obnovovacia frekvencia a načo slúži?

Rozoberieme LED, LCD a OLED televízory a hdmi porty. Ak ste ešte nepočuli o kontrastnom pomere, tak sa dozviete v tomto článku.  V poslednej časti tohto článku, priblížime, či je výhodné si kúpiť predĺženú záruku. V prvej časti dvoj série, Aký televízor kúpiť, sme rozobrali veľkosť obrazovky, HDR pri televízore a rozlíšenie obrazovky. 


3. Obnovovacia frekvencia

Je vyjadrená v Hertzoch (HZ). Opisuje koľkokrát sa obnoví obraz na obrazovke za jednu sekundu. Medzi štandardné obnovovacie frekvencie patrí 60 Hz. Obraz sa obnoví 60 krát za jednu sekundu. V scénach s rýchlo sa pohybujúcimi objektom, môže to 60 Hz obnovovacej frekvencií robiť problémy. Najmä pri LCD televízorov, sa Vám obraz môže zdať rozmazaný.

Odporúčamepozrite si naše tipy

Televízory dokážu zvládnuť rýchlejšie obnovovaciu frekvenciu rožnými metódami. Jednou z nich je jednoducho vložiť čierne obrazy medzi pôvodné obrazy. Takto obraz vyzerá „celistvejšie“.  Iný postup je pre generovanie a vloženie nových snímok. Ukazuje stav pohybu medzi dvoma susednými obrazmi. takto televízor zobrazí realistickejšie vyzerajúci pohyb.

Vedeli ste, že
niektorí výrobcovia uvádzajú „efektívnu obnovovaciu frekvenciu“, čo znamená, že skutočná rýchlosť snímkov je len polovica z uvedenej.

Prečítajte si tiež:
1. Aký televízor kúpiť? (1. časť)
2. HDR a televízory, viete akú majú funkciu?
3. 4K Cinema vs Ultra HD televízor

4. HDMi

hdmi-kabel
Niekomu sa to môže zdať ako bizarnosť, no dávajte si pozor ja na počet HDMi vstupov. Výrobcovia, ktorí chcú ušetriť svoje náklady dávajú menej Hdmi konektorov, umiestnených na zadnej strane televízora. Cez tieto porty si môžete pripojiť buď hernú konzolu, alebo vytvoriť lepší zvuk.

Ak ste sa rozhodli pre 4K či Ultra HD televízor, uistite sa, že porty Vášho televízora podporujú Hdmi 2.0. Mnoho televízorov majú iba jeden port, ktorý podporuje systém ochrany proti kopírovaniu 4K obsahu, známy ako HDCP 2.2. Je to najnovší vývoj ochrany proti kopírovaniu.

Je navrhnutý tak, aby vytvoril bezpečné spojenie medzi zdrojom a displejom. Laicky povedané, nemôžete zobrať obsah 4K filmu a vytvoriť kópiu cez rekordér.

LED a LCD displej

Môžeme povedať, že najviac predaných televízorov sú LED a LCD televízory. HD a ultra HD televízory používajú svetelné diódy (LED), ktoré osvetľujú LCD obrazovku, pričom sú veľmi tenké. Väčšina LCD televízorov používajú LED na okraji obrazovky. Naopak LED televízor má svetelné diódy priamo za obrazovkou. Pokiaľ ide o kontrast takéto podsvietenie umožňuje presnejší a detailnejší obraz. Medzi ďalšiu LCD technológiu patrí „kvantová bodka“. Výsledkom je širšia škála farieb a viac jasu.

5. OLED televízor

Oled používa vrstvu organických diód, riadených na úrovni pixelov. Týmto dosiahne nádhernú úroveň kontrastu a zobrazenie čiernej farby. Momentálne je najväčším hráčom v tomto LG. No je potrebné podotknúť, že ani ostatní nezaháľajú. Pre Oled televízor hovorí momentálne najlepší televízny obraz spomedzi ostatných technológií. Už negatívom je ich cena.

6. Ignorujte kontrastný pomer

Kontrastný pomer opisuje rozsah zobrazenia úrovni jasu. Čím lepší kontrastný pomer zobrazenia, tým jemnejšie odtiene a lepší detail. Nevýhodou je, že tieto pomery sa pri rôznych výrobcov odlišujú. Pri výbere televízora môžete ignorovať kontrastný pomer, pretože tieto špecifikácie u jednotlivých výrobcov, nie sú porovnateľné.

Pre posúdenie kontrastného pomeru, je najlepšie vidieť obraz na vlastné oči. Kontrastný pomer je dobre vidieť v detailoch, v tmavých scénach, alebo v tieni.

8. Neberte predĺženú záruku
Jedným z najväčších príjmov obchodov s elektronikou, je predĺžená záruka. Prečo? Vzhľadom k tomu, že televízory sú veľmi zriedka pokazené. Väčšina komponentov v TV sú odolné, či už je to LCD panel alebo LED. Dokonca sú odolné aj proti jemným otrasom. Páčil sa Vám článok? zdieľajte ho alebo sa pridajte k našim odberateľom. Odporúčamepozrite si naše tipy

Zhrnutie
8 veci, ktoré treba vedieť pred kúpou televízora

(Visited 430 times, 1 visits today)
Rating: 5.0/5. From 3 votes.
Please wait...