Veľa z Vás sa nás pýta, ktorý televízor je vhodný na sledovanie filmov, ktorý pre širšiu izbu, a tak ďalej. Rozhodli sme sa spísať tento článok, ktorý by mohol byť akýmsi sprievodcom pri podobných výberoch.
Televízne obrazovky prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach, ale v ich vnútri majú takmer všetké jednu vec spoločnú: LCD panel. Pozor! Nie všetky LCD sú vytvorené rovnako.
Niektoré sú vhodnejšie pre hry, iné ponúkajú lepší kontrast a niektoré produkujú presnejšie vyzerajúce farby. Takže, ktorý je najlepší typ pre vaše potreby?
LCD znamená „displej z tekutých kryštálov“. V televízoroch s LED podsvietením sa dnes používajú dva typy LCD panelov: V režime prepínania na roviny (IPS) a vertikálnej orientácie (VA). Kým sú obidva typy Liquid Crystal Display, existuje veľa rozdielov medzi výkonom týchto dvoch technológií.
Porovnanie IPS vs TN vs VA panelov
Kontrast
Kontrast je jedným z najdôležitejších faktorov kvality obrazu. Kým ani jedna z týchto technológií LCD nedosiahne úroveň čiernej televízora OLED, niektoré sú lepšie ako ostatné.
Technológia VA je ďaleko za hranicami IPS, pokiaľ ide o kontrast. Úroveň čiernej je oveľa tmavšia ako IPS a TN. Keď sa nachádzate v tmavom prostredí, na televízoroch IPS sa objaví namiesto čiernej sivá, čo podstatne znižuje zážitok. Kontrastné pomery VA sa zvyčajne pohybujú od 3000:1 do 6000:1, pričom IPS i TN sú približne pri hodnote 1000:1.
Naše odporúčanie: Vďaka tomu budú VA LCD displeje vždy vhodnejšie pre ľudí, ktorí chcú televízor hlavne kvôli sledovaniu filmov.
Prečítajte si tiež ako vybrať televízor.
Pozorovacie uhly
Uhol zobrazenia sa vzťahuje na uhol, v ktorom môžete sledovať televízor bez viditeľného poklesu kvality obrazu. Niektoré typy LCD obrazoviek to robia lepšie ako ostatné.
Televízory IPS sú tu jasným víťazom. To je jedna z ich výhod oproti iným typom LCD. Väčšina televízorov VA, ale aj TN bude trpieť značným zhoršením kvality o 20 ° na stranu. Televízory IPS strácajú namiesto toho svietivosť. Vo všeobecnosti pri IPS obrazovke viete sledovať obraz až do 36 ° predtým, ako stratia polovicu ich jasu.
Existujú však niektoré IPS televízory, ktoré prekročili 50 °. Úzky pozorovací uhol televízorov typu VA je takisto problematický, keď sa televízor používa ako monitor počítača zhora, pretože okraje displeja trpia stratou kvality obrazu.
Naše odporúčanie: Ak máte veľkú sedačku, a zároveň širokú izbu, potom je televízor s IPS panelom vhodným práve pre Vás.
Farby a čas odozvy
Výhodou panelov IPS a VA panelov je, že obe majú tendenciu prezentovať lepšiu reprodukciu farieb, pretože majú jednoduchšie ovládateľnú, a pritom presnú schopnosť riadiť svetlo.
Hľadáte LED alebo LCD TV do 800 eur?
IPS má rýchlejšiu odozvu než VA, pretože kryštály nemusia prekrývať a potom sa krútiť, ako to robia s VA.
Môžete získať rýchlo osviežujúce herné monitory, ktoré používajú VA, ale ponúkajú zlé skúsenosti kvôli pomalému času odozvy pixelov. IPS je pomalší ako TN obraz, ale môže byť dostatočne rýchly na to, aby ste mohli k spokojnosti reagovať na scény hry.
Zatiaľ čo VA panely sa snažia dostať s časom odozvy pod 10 ms a najrýchlejšie IPS panely tvrdia, že dokážu sprostredkovať dobu odozvy okolo 4 ms. TN dokáže mať len 1 ms. To je hlavný dôvod, prečo panely TN stále dominujú v hernej aréne. Rýchlejší čas odozvy totižto umožňuje oveľa jasnejší obraz pri rýchlom pohybe na obrazovke.
Naše odporúčanie: Pre využívanie TV hlavne pre herné konzoly, pouvažujte nad televízorom s TN, poprípade s IPS panelom.
Úroveň čiernej
Prevažne všetky panely IPS majú rovnakú chybu, že majú menšiu než priemernú čiernu úroveň. VA panely majú v tomto schopnosť v porovnaní s IPS fungovať oveľa lepšie. Televízory s IPS panelom nezobrazujú čiernu farbu, no namiesto nej zobrazuje tmavý odtieň sivej. Úroveň čiernej je jeden z hlavných ukazovateľov kvality obrazu televízora.
Naše odporúčanie: Pri dôraze na kvalitný obraz, pozrite si zoznam televízorov s VA panelom.
Najkrajšiu úroveň čiernej majú OLED televízory. Chcete vedieť ako si ich vybrať? tak čítajte toto porovnanie televízorov OLED a QLED TV.
Ďalšie rozdiely
Funkcia displejov s kvapalnými kryštálmi (LCD) obsahuje kvapalné kryštály v malých farebných paketoch, ktoré tvoria pixely. Tieto kryštály reagujú a menia pozíciu pri nabíjaní elektrickou energiou a blokujú viac alebo menej svetla, v závislosti od ich polohy.
IPS displeje majú svoje kryštály vždy vodorovne zarovnané. Po nabití sa otáčajú iba na umožnenie vyžarovania svetla. Displeje VA majú kryštály zarovnané vertikálne. Po nabití sa pohybujú na vodorovnú pozíciu umožňujúcu svetlo, podobne ako IPS. Keď prúd nie je posielaný prostredníctvom nich, ich vertikálne zarovnanie blokuje svetlo oveľa efektívnejšie, čím vytvára lepši čiernu a dáva lepší kontrast.
Existuje niekoľko variantov IPS, ako napríklad S-IPS a H-IPS, ktoré používajú trochu odlišné pixelové štruktúry a rozloženia. Majú tiež optimalizáciu pre rýchlejšie časy odozvy. Väčšina displejov, ktoré sa označujú ako IPS, sú v skutočnosti panely S-IPS – ale základy sú rovnaké.
TIP: Ako si vybrať lacný televízor.
Spoločnosť Samsung tiež vyvinula PLS ako alternatívu k IPS. Je to v podstate prepracovanie technológie, ktorá umožňuje spoločnosti Samsung vyrábať panely bez porušenia existujúcich patentov.
Ďalšou najbežnejšou variantou je Vertical Alignment (VA). Tu sú kryštály usporiadané kolmo na polarizátory, ktoré sú opäť orientované v pravých uhloch, ako sú s TN. Ako taký, v jeho bežnom stave panel VA blokuje svetlo, pretože svetlo nie je skrútené. Keď sa napätie nanáša, špička kryštálov sa dostane do horizontálnejšej pozície a otočí sa a umožní svetlu prejsť.
Existuje aj niekoľko variantov VA, ako sú napríklad MVA a PVA, kde kryštály majú špičku v rôznych smeroch, takže výsledný obraz je menej závislý od vášho uhla pohľadu.