Zakrivené televízory: Oplatí sa kúpiť?

zakrivena tv vs rovné tvVzhľadom k tomu, že záujem o 4k uhd televízory rastie, budeme riešiť jednoduchú otázku. Vybrať si radšej zakrivený alebo rovný televízor?

Zakrivené obrazovky sú v ponukách už dlhší čas. Ako to už s elektronikou býva, najprv boli ceny vyššie. Ceny, ale rýchlo klesli. Dnes už zakrivené tv nájdeme v strednej cenovej relácií.

Čím sa vyznačujú zakrivené tv?

Určite si ešte pamätáte staré CRT monitory a televízory. Najmä tie prvé boli výrazne vypuklého tvaru, pretože bolo potrebné, aby svetlo zo zdroja dopadalo na všetky body obrazovky v rovnakom čase

Zakrivené televízory sa vyznačujú svojimi okrajmi. Okraje obrazovky sú k používateľovi bližšie ako stred televíznej obrazovky.

Hlavnou myšlienkou zakrivených televízorov je lepšie vtiahnuť diváka ,,do deja“. Ich obraz by Vás mal obklopiť. Takto vznikne efekt podobný tomu v kine. Sledovanie filmov na zakrivenej obrazovke dokáže byť podstatne väčší zážitok za určitých podmienok ako je tomu v prípade rovnej obrazovky.

Ako si vybrať televízor v obchode a ako cez internet? Čo si treba všímať a podľa čoho vybrať?

Dizajnovo sa Vám môžu zakrivené televízory naozaj zapáčiť. Nie však vždy je dizajn tým najlepším meradlom. Dôležitejšími faktami sú ich funkcie vzhľadom ku Vašim požiadavkám.

Treba si objektívne priznať, že zakrivené televízory vyzerajú skvelo. Najelegantnejšie 4k uhd televízory sú tenké a vysoko cenené. Ako príklad môže slúžiť tv LG G6.

Počuli ste už o televízore sony kd 55xd9305, ktorý sa vyznačuje 4k hdr kvalitou obrazu? Spoločnosť netflix odporúča tento typ televízora pre sledovanie filmov z internetu.

      Existujú také dva body, ktoré môžu ovplyvniť kúpu zakriveného televízora:
  1. Zakrivené televízory majú trochu väčšie obrazovky ako rovné televízory
  2. Zavesenie na stenu. Zavesenie zakrivených 4K televízorov vyzerá dosť čudne. Hlavne vyčnievajúce rohy tv. Naproti tomu rovné televízory sú ideálnejšie pre vertikálne uloženie na stene.

Dokonca zakrivené televízory modelov z roku 2014 nemali VESA pre namontovanie na stenu. Dnes už je tomu inak a je ich možné takto pripevniť.

zakriveny-televízor

Pri nákupe týchto televízorov by malo platiť, že obrazovka musí byť dostatočne veľká na to, aby ste prínos zakriveného televízora pocítili.

Nekupujte zakrivený televízor s uhlopriečkou menšou ako 50 palcov. Takáto uhlopriečka je stále malá na to, aby bol efekt zakrivenia viditeľný. My odporúčame aspoň 60 palcový zakrivený televízor.

tip
Ak premýšľate nad vlastnením zakriveného tv, tak odporúčame s veľkosťou nad 60 palcov.

Pri uhlopriečke 40 až 60 palcov je rozdiel medzi zakrivenou tv a rovnou prakticky žiaden, alebo len minimálny. Taká 65 palcová zakrivená obrazovka Vás už vtiahne viac ,, do deja“ filmu.

Zmenší zakrivenie pozorovacie uhly obrazovky?

Odpoveď na túto otázku je áno. Obrazovka s okrajmi, ktoré sú vystupujúcimi, umožní o niečo menšie pozorovacie uhly ako pri rovnej televízií.

Vždy pred jej kúpou si dobre premyslite kde bude zakrivený televízor umiestnený. Ak kupujete zakrivený tv do obývačky a Vaša vzdialenosť od sedačky je zo strany niekoľko metrov, tak určite budete vnímať slabšie pozorovacie uhly.

Prečítajte si tiež o televízore oled tv lg 55eg910v. Patrí medzi najlacnejší oled televízory.

Toto môže mať za následok únavu oči. Na druhú stranu, čím väčšia je zakrivená 4k uhd tv, tým je jeho ideálnejšia zobrazovacia plocha.

Čím je väčšia uhlopriečka zakriveného televízora, tým menšie problémy s pozorovacími uhlami budete mať.

Horšie pozorovacie uhly majú najmenší dosah na oled televízory od LG.

Pri tomto type tv sa ešte môžete stretnúť s odleskami obrazovky. Miera odleskov bude záležať od použitia ochranného skla. Nedá sa jednoznačne napísať či zakrivené tv odrážajú viac, či menej okolitého svetla ako ploché televízory.

Vždy si premyslite kde zakrivený televízor umiestnite. Pri okne sa Vám môžu odrážať lúče slnka. V blízkosti nočnej lampy zase svetlo z nej. Tv s dobrým jasom, kontrastom i živými farbami, nebude odleskom veľmi limitované.

Skeptici zakrivených tv hovoria o možnej občasnej deformácií obrazu. Ide vlastne o neprirodzený pohyb po obrazovke.

Ktoré televízory sú najlepšie? Prečítajte si tento článok o najlepších televízoroch.

Zakrivené tv a hranie hier

Pri hrách kde máte výhľad ako z ,,kokpitu“, je tv efektívnejšie ako rovný televízor. Naopak pri hrách ako nhl, pes, fifa v rohu tv sa Vám môže zdať pohyb lopty, ale aj puku, neprirodzený.

Najväčší prínos zakrivenej televízií je pri sledovaní filmov s veľkou uhlopriečkou vo vysokej kvalite obrazu. Vtedy sa Vám dostane skutočne silný zážitok i atmosféra.

samsung-4k

Plochý televízor s rovnakou dĺžkou uhlopriečky je takmer vždy lacnejší ako zakrivený televízor.

Zakrivený televízor zaberie viac miesta ako plochý televízor. Je jedno či ho budete upevňovať na stenu alebo na stolík. Nezabudnite, že aj balenie je rozmernejšie ako klasické.

K najlepším zakriveným televízorom patria Samsung SUHD JS9502 model alebo rada od spoločnosti LG EG960V. Tie prinášajú skutočne vynikajúcu kvalitu obrazu.

kúpiť LG 65EG960Vkliknutím prejdete na nákup

Záver

Samotné zakrivenie pri zakrivenom televízore robí veľmi málo pre kvalitu televízora. No, ak si zaobstaráte minimálne 65 palcový zakrivený televízor, tak pri kvalitnom obsahu Vás jeho atmosféra určite nadchne.

Ak sa pre zakrivený televízor rozhodnete, dopredu si premyslite kde televízor umiestite. Takto sa zbytočne vyvarujete miestam kde je viacej svetla. To by mohlo spôsobiť nepríjemné odlesky, ktoré by znižovali kvalitu sledovaného obsahu.

(Visited 1 times, 10 visits today)
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *