4K Cinema vs Ultra HD televízor

uhd televizorVo svete televízorov, viac pixelov, znamená viac detailov a Ultra HD je bežne označované aj ako 4K. Pred desiatimi rokmi rozlíšenie pixelov, bolo pomenované ako HD. Teraz prichádza na rad (Ultra High Definition) UHD a jeho štvornásobné rozlíšenie pixelov. V skratke to znamená, že pri televízore 4K budete môcť zobraziť oveľa viac detailov ako pri HD televízií.

Zatiaľ čo tradičná HD je obmedzená na 1920 zvislých a 1080 vodorovných obrazových bodov. Ultra HD má celkové rozlíšenie 3840 na 2160 pixelov. Je to o niečo menšie rozlíšenie ako 4096 x 2160 rozlíšenie, ktoré je definované ako 4K Cinema. Čo je však pozitívne, ceny týchto technológií rýchlo klesajú.

Požiadať o televízor 4K

Nie je to len rozlíšenie 4K, ktoré Vás môže na televízore zaujať. Môžu Vás zaujať aj ďalšie skvelé funkcie ako sú High Dynamic Range, či kvantová bodka Oled panelov. Každý pixel z Vášho Full HD 1080 pixelov, by bolo možné zmestiť do jednej štvrtiny obrazovky 4K.

Vedeli ste, že
viac pixelov znamená viac informácií. Viac informácií znamená ostrejší obraz. Ostrejší obraz prináša pútavejší obsah. Pútavejší obsah spôsobuje aj väčšiu zábavu.


Prečítajte si tiež:

1. HDR a televízory, viete akú majú funkciu?
2. Vyberáme Super UHD televízor od LG do 2600 eur
3. LG 43UH6207 vs LG 43UH603V

Rozdiel medzi ultra HD a 4K cinema televízorom

Jedným z najdôležitejších veci pri 4K televízore, je jeho schopnosť stáť blízko obrazovky bez toho, aby obraz škodil naším očiam. Ultra HD je vlastne odvodenie digitálneho štandardu 4K cinema. Avšak, zatiaľ čo 4K cinema ukazuje obrazy v prirodzenom rozlíšení 4096 x 2160 pixelov, rozlíšenie ultra HD formát je o čosi menšie, 3840 x 2160 pixelov. To je jeden z dôvodov, prečo niektoré značky nepoužívajú označenie 4K v spojení s UHD.

Pokiaľ ide o klasický wau efekt pre užívateľa televízora, tak veľkosť displeja je  pri výbere dôležitejšia ako rozlíšenie televízora.

Čím je vyššia hustota pixelov 4K televízora, tým môžete pohodlnejšie sledovať oveľa väčšiu obrazovku z rovnakého miesta na sedenie ako pri svojom predchádzajúcom Full HD televízore. V súčasnej dobe sú takmer všetke 4K a Ultra HD televízory väčšie ako 50 palcov (127 cm).

Aký kábel budete potrebovať pri 4K TV?

hdmi-kabel

Existujú dva štandardné káble, a to : štandardné HDMI alebo pre pripojenie PC k Ultra HD monitore, displayPort. HDMi káble prichádzajú v štyroch setoch.

1. High Speed s ethernetom
2. High Speed bez ethernetu
3. Štandardná rýchlosť s ethernetom
4. Štandardná rýchlosť bez ethernetu

Hdmi káble so štandardnou rýchlosťou sú kompatibilné s televízormi Full HD, no nedokážu zvládnuť šírku pásma 4K. Rýchlosť pripojenia bude závisieť aj od typu konektora. Hdmi 1.4 podporujú 3820 x 2160 pixelov, rozlíšením 30 snímok za sekundu. Hdmi 2.0 je novšia špecifikácia, ktorá umožňuje prepis videa na Ultra HD, pri rozlíšení 60 snímok za sekundu.

Ak si chcete 4K televízor zakúpiť už teraz, nič tým nepokazíte. Určite si zaobstaráte kvalitný produkt. Jedna nevýhoda však môže byť sledovaný obsah. Domnievame sa, že ten sa v najbližších možno dvoch rokoch nezmení. Takže, ak budete chcieť sledovať programy v lepšom rozlíšení, budete si musieť za ne priplatiť, napríklad prémiové služby. Všimnite si, či daný televízor podporuje Hdmi 2.0, pretože prvá vlna vyrobených 4K televízorov, obsahovala Hdmi 1.4.

Požiadať o televízor 4K

Páčil sa Vám článok? Zdieľajte nás na sociálnych sieťach alebo odporučte naše články známym.
Potrebujete pomôcť s výberom televízora? Pridajte sa k nám! [mc4wp_form id=“351″]

(Visited 187 times, 1 visits today)
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...