Pokiaľ ide o názov, tak rozdiel je len medzi O a Q. Rozdiel v technológií je už väčší. Tu je porovnanie televízorov QLED vs OLED TV.
Samsung, svetový výrobca televízorov č.1, nedávno začal predávať svoju najvyššiu triedu Qled.
Hlavný konkurent LG, mimochodom svetový výrobca televízorov č.2, bude aj naďalej pokračovať vo výrobe televízorov označených ako Oled.
Oled televízory predávajú aj Philips, Panasonic i Sony. Čo ste možno nevedeli je, že všetky panely sú vyrábané spoločnosťou LG.
Počuli ste už o falošnom 4K televízore? Viac tu o TV LG 55UH605V.
Väčšina LCD televízorov sa teraz nazývajú LED televízory. LG i Samsung ich ešte vylepšili a použili k svojim najlepším modelom názov QLED a OLED.
Čo znamená LED?
Než sa dostaneme do toho, čo ich odlišuje, je dôležité pochopiť, čo znamená LED. Televízory LCD s podsvietením LCD sa skladajú z dvoch hlavných častí. Sú to podsvietenie a panel. Panel je vlastne krátky displej z tekutých kryštálov, alebo tiež displej LCD. Vytvára obrazy.
Displeje LCD nevytvárajú svetlo a bez podsvietenia by sa pri väčšine svetelných podmienok veľmi ťažko zobrazovali obrázky, ktoré tvoria. Preto je potrebné, aby LCD panely boli podsvietené samostatnými svetelnými zdrojmi. Je to buď za okrajmi alebo pozdĺž okrajov panelu.
Oplatí sa kúpiť zakrivený tv?
Na prvých LCD televízoroch boli tieto svetlá, objemné žiarivky s chladnou katódou (CCFL), avšak v posledných rokoch boli tenšie, ľahšie i energeticky úspornejšie LED systémy osvetlenia úplne nahradené.
Najjednoduchšie podsvietenie displeja LED osvetľuje panel LCD tak, aby ste mohli vidieť obrázok, ktorý sa zobrazuje. Pokročilejšie televízory používajú stmievateľné LED diódy, aby boli časti televízora jasnejšie, či tmavšie. Tie potom zlepšujú kontrast obrazu.
Čím viac individuálne ovládateľných LED diód v poli, tým viac podsvietenia môže zlepšiť kontrastný pomer televízora. To zabráni chybám v tieňových častiach scén s vysokým kontrastom.
Čo je QLED?
V televízore Samsung sú body umiestnené vo filme, a svetlo, ktoré ich zasiahne, je zabezpečené podsvietením LED. Toto svetlo sa potom pohybuje cez niekoľko ďalších vrstiev vnútri televízora, vrátane vrstvy kvapalných kryštálov (LCD). Takto sa vytvorí obraz. Svetlo zo zdroja LED sa prenáša cez vrstvy na povrch obrazovky.
Prečítajte si tiež, 4 dôvody na kúpu LG 49UH603V.
Televízory QLED majú kvantový bodový filter. Je to rafinovaná zlúčenina hliníka, ktorá pomáha zvyšovať efektívnosť pri prechode svetla. Tým vytvára širšie i presnejšie farby.
Čo je vlastne ten kvantový bodový filter?
Je to film z malých kryštálov polovodičových častíc, ktoré je možné presne riadiť svojim farebným výstupom. Nahrádzajú červené, zelené a modré filtre, ktoré používajú staršie TV.
Naše ďalšie odporúčania na kúpu televízora nájdete aj tu.
Samsung v ponuke pre rok 2017 pracuje výhradne s televízormi, ktoré majú klasický LED panel. U nás sa predávajú modely radu Q7 v rovnej i zakrivenej verzií. Model radu Q8 bude len zakrivený. Naopak modely Q9 budú iba rovné.
Rozdiel medzi QLED a SUHD
Samsung už dlhšie sľuboval, že oproti SUHD príde k niekoľkým vylepšeniam. Najväčší rozdiel je v zobrazení farieb. QLED televízory dokážu reprodukovať 100 percent farebného objemu v spektre DCI-P3. QLED televízor je vtedy schopný zobraziť úplne všetky farby v priestore pri akejkoľvek úrovni jasu.
Zlepšili sa aj pozorovacie uhly. Náznaky deformácie sa nezobrazujú už ani pri pozeraní TV z ,,extrémnych“ uhlov.
Zlepšil sa aj jas panelov. V prípade modelu Q7 je jas panelov 1500 nitov. Pri Q8 i Q9 modelov už bude jas 2000 nitov.
Skvelý televízor do 1700 eur? Potom tento sony kd 55XD9305
Aktualizáciou si prešiel aj operačný systém Tizen, ktorý má upravené grafické rozhranie. Pribudlo tiež niekoľko nových funkcií ovládaných diaľkovým, ale aj hlasovým ovládaním.
Novou je aj mobilná aplikácia Smart View. Je to v podstate „prerobenie“ diaľkového ovládania pre rýchlejší prístup k aplikáciám, ktoré sú nainštalované v televízore. Možné je ju spustiť priamo z obrazovky smartfónu a preniesť jednoducho na televízor. Čítajte tiež sprievodcu tv samsung a tv lg.
Čo je teda OLED Tv?
OLED TV používajú panely OLED aj na generovanie osvetlenia obrazu. Pozrite si naše tipy na kúpu televízorov.
OLED displeje sú oveľa bližšie k zaniknutým plazmovým televízorom, ktoré pozostávali z jednotlivých plazmových buniek pokrytých farebnými fosformi. Tie určovali farbu a svetlo každého pixelu na jednom paneli. Zloženie technológií je však rozdielna, ale v podstate robia to isté. Vytvoriť obraz, ktorý nevyžaduje vonkajší svetelný zdroj na osvetlenie.
Pretože každý pixel generuje svoje vlastné svetlo, OLED panely dokážu produkovať najlepší kontrast všetkých zobrazovacích technológií. Ak je časť obrázka čierna, tieto pixely sa môžu jednoducho vypnúť a nevypáliť žiadne svetlo. To je hlavný rozdiel od LED osvetľovacích poli pre LCD panely.
Aký je rozdiel medzi OLED vs QLED?
Televízory QLED používajú LCD panely a LED podsvietenie, podobne ako mnohé LED televízie na vyššej high-end úrovni.
QLED televízory sú o niečo lacnejšie ako televízory OLED. Výnimkou môže byť model vlajkovej lode Q9. Ten pravdepodobne bude cenovo porovnateľný s televízormi OLED.
Televízor QLED zaostávajú za modelmi OLED v niektorých kľúčových kategóriách kvality obrazu. QLED má svetlejšiu úroveň čiernej farby, ale aj nižší kontrast obrazu.
Naopak výhodou QLED v porovnaní s OLED je vyšší výkon svetla a lepšie farby pre zdroj HDR. Samsung u QLED používa vyšší nárok na maximalizáciu jasu, a to až do 2000 nitov. OLED v tomto sa spolieha na 1000 nitov jasu.
Dôležité je napísať, že výhody výstupu svetla a farby sa vzťahujú iba na obsah HDR (vysoký dynamický rozsah). Ešte stále je drvivá väčšina televízneho obsahu v štandardnom dynamickom rozsahu, preto ani v tomto QLED nemá reálne prevahu nad OLED TV.
Dokonca pri kontraste HDR je výhoda na strane OLED. Je to dané tým, že QLED používajú lokálne stmievanie na okraji, ktoré funguje horšie.
OLED panely sú veľmi nákladné na výrobu vo veľkých rozmeroch, takže tieto televízory sú stále dosť drahé.
Najväčším problémom OLED televízorov je okrem ceny aj doteraz nepreskúmaná životnosť týchto TV. Je to následkom využívania organických procesov, pri ktorých časom prirodzene dochádza ku opotrebovaniu. Napríklad po 6 rokoch.
Funkcie
Keďže OLED a QLED sú technológie pre ,,vlajkové“ televízory, tak sú vybavené všetkými funkciami, ktoré sa očakávajú od špičkových modelov. Obidva typy TV majú rozlíšenie 4K a podporujú obsah HDR.
Tu je 6 takmer dokonalých 4K HDR televízorov.
Pre tých, ktorí nemajú veľmi povedomie o 4K televízoroch, tak 4K televízory predstavujú 3840 x 2160 pixelov a zobrazujú štyrikrát viac pixelov ako TV s rozlíšením 1080 pixelov (FULL HD).
Vysoký dynamický rozsah, tiež HDR, je séria štandardov videá, ktoré umožňujú televízorom zobraziť širšiu škálu farieb i svetla ako štandardné video s dynamickým rozsahom. HDR video prichádza v dvoch hlavných štandardoch. HDR 10 a Dolby Vision.
HDR 10 podporujú televízory LG OLED, ale aj QLED od Samsungu. Naopak TV QLED nepodporujú Dolby Vision. LG OLED Dolby Vision podporuje.
Samsung nedávno oznámila nový štandard HDR 10+, ktorý bude implementovať s programom Amazon Video.