V dobe, kedy je ťažšie si vybrať televízor pre veľké množstvo funkcií, ktoré sú dôležité. V tomto článku si približíme HLG.
Je aj veľa takých, o ktorých výrobcovia hovoria, že sú dôležité.
Pre bežného spotrebiteľa, ktorý nemá čas sa venovať každej jednej funkcií, si vyberie zrejme len na základe odporúčaní.
Momentálne asi najviac rezonujú výrazy ako HDR (High Dynamic Range), OLED TV, UHD (Ultra High Definition) alebo najnovšie QLED televízor. Alebo, ktoré HDR je lepšie? HDR 10, HDR 10+, či Dolby Vision..
Počuli ste však už o HLG funkcii? Nie? Nevadí, priblížime ju teraz.
Tieto pojmy sa rýchlo stávajú bežnejšími, aj keď niektoré technológie nie sú naozaj pripravené na hlavný vysielací čas. Ak všetko pôjde tak, ako sa o HLG (Hybrid Log-Gamma) hovorí, tak sa čoskoro vysielanie môže uberať zaujímavým smerom.
HLG v podstate otvára dvere na vysielanie HDR. Ale ako sa to líši od HDR, ktoré v súčasnosti môžeme využívať prostredníctvom streamovacích služieb alebo získať z Blu-ray od UHD televízorov. Čo bude so staršími televízormi? Budú HLG podporovať?
Čo je hybrid log-gamma a prečo by sme ho mali potrebovať?
Hybridná log-gama sa líši od existujúcich technológií HDR v mnohých vlastnostiach. HLG bola spoločne vyvinutá spoločnosťou BBC a japonským štátnym vysielateľom NHK. Jej cieľom je vyriešiť hádanku toho, ako môžu byť vysielané televízne služby UHD s HDR a spätne kompatibilné s bežnými HD televízormi.
Nedostatok akejkoľvek spätnej kompatibility je veľkou prekážkou pre televízne spoločnosti. Bez nej by museli simulovať kanály alebo programy. Výsledkom sú potom obrovské náklady, a to tak z hľadiska pracovného postupu štúdia, ako aj z hľadiska šírky pásma.
Poskytuje spôsob, ako vysielať naživo v HDR formáte. Najlepšie viditeľné rozdiely by boli pri vysielaní živých športových prenosov.
Prečítajte si tiež, aký je rozdiel medzi televízormi qled a oled.
„Hybridná“ časť Hybrid Log-Gamma prispôsobuje tradičné techniky vytvárania obrázkov, ktoré boli súčasťou televízneho obrazu po prvých dňoch CRT televízie, a to na vrchole – tzv. Log súbor. V dôsledku toho sú signály HLG HDR vo svojej podstate spätne kompatibilné so všetkými štandardnými televízormi s dynamickým rozsahom.
Neovplyvní to potom HDR 10 i Dolby vision?
HDR už prichádza vo viacerých typoch. HDR 10 je štandard pre vopred pripravený obsah. Ten sa používa na zariadení UHD Blu-ray a streamingových služieb ako sú Netflix a Amazon. HDR 10 používa statické metadáta na prenos informácií HDR na kompatibilný displej. Je to v jednoduchosti sprievodca tým, čo sa chystá prijať.
Dolby Vision je alternatíva, ktorá využíva dynamické metadáta rámu. To znamená, že v každej snímke sú informácie o signáli pre údajne väčšiu presnosť obrazu.
Obidva systémy HDR sa stále spoliehajú na metadáta, a to nefunguje pri televíznych prenosoch, najmä pri živých vysielaniach. Vyhovuje to skôr vopred pripravenému obsahu.
Aké má výhody QLED Samsung QE55Q8C?
Napríklad HDR 10 obsahuje maximálnu úroveň svetelného obsahu a maximálnu hranicu svetla v rámci informácie o metaúdajoch. No, žiadna z nich neexistuje v živom kontexte.
Ďalším problémom s vysielaným riešením HDR založeným na metadátach bude, keď sa obsah prerozdeľuje v sieti alebo sa poskytne pridruženým prevádzkovateľom vysielania, ktorí môžu potrebovať najvyššiu úroveň. Informácie o metadátach HDR v signáli by mohli jednoducho zmiznúť v editačnom balíku.
Pre jednoduchšie vysvetlenie a pochopenie streamovania oproti HLG. Streamingové služby – Netflix, Amazon, alebo aj iné, sa nemusia starať o chybné metadáta. Keďže sa zaoberajú iba vopred pripraveným a zakódovaným obsahom HDR.
Tie sa prenášajú z vlastných serverov na televízor alebo iné zariadenie. Streamingové služby riadia celý reťazec. Vysielanie televízie so živým programovaním jednoducho nemá také možnosti.
Ako HLG funguje?
Na rozdiel od konkurenčných HDR systémov, ktoré sa spoliehajú na predkódované signalizačné metadáta na vysvetlenie obrazu HDR kompatibilnému televíznemu prijímaču, je HLG systémom, ktorý je určený pre scény. To znamená, že dodaný signál odráža svetlo v pôvodnej scéne.
Z hľadiska rozhlasového vysielania existuje jednoducho príznak, ktorý umožňuje prijímajúcemu set-top boxu vedieť, že potrebuje povedať vášmu televízoru cez rozhranie HDMI, že je tu niekoľko krásnych obrázkov HLG UHD, ktoré prichádzajú s 10-bitovou hĺbkou farieb.
Všetko čo domáci televízor potrebuje na kompatibilitu s HLG sú jeho technické možnosti a prostredie, na ktorom sa obsah pozerá.
Ako vyriešiť absenciu slúchadlového výstupu pri televízore Samsung UE55KU6072?
Tento posledný bod je veľký problém. HLG má schopnosť meniť obraz HDR na základe zobrazovacieho prostredia. Buď ide o svetelnú miestnosť alebo o temnejšiu, alebo dokonca špecifickú úroveň jasu meranú v nitoch. Táto funkcia spôsobuje, že sa spoločnosť HLG zásadne líši od HDR 10 a potenciálne by mohla ponúknuť všetkým oveľa viac uspokojivý zážitok zo sledovania.
V súčasnosti niektoré televízory HDR 10 nenechajú používateľovi meniť priemernú úroveň obrazu HDR. Čo to znamená? HDR materiál je v priemerne jasnej obývacej izbe príliš tmavý.
Naopak hybridná funkcia Log-Gamma (HLG) upravuje obraz podľa okolitého osvetlenia, aby sa zaistilo, že obraz bude vždy prijateľný.
Skúšky HLG HDR boli údajne veľmi úspešné, najmä pri natáčaní živých športových podujatí na štadiónoch, kde sa polovica ihriska zobrazí v slnečnom svetle a druhá v tme.
Ako si zaobstarať HLG funkciu do svojho televízora?
Spoločnosť Samsung tvrdí, že ich všetky modely UHD HDR televízory roku 2016 by mohli byť časom aktualizované pomocou firmvéru na podporu HLG. V prípade oficiálneho potvrdenia HLG ako štandardu, majú záujem o to, aby podporili HDR vysielanie hybridných protokolov Gamma, akonáhle bude široko dostupný.
Spoločnosti Philips, Sony, Panasonic i LG budú túto situáciu zrejme riešiť až po potvrdení HLG ako oficiálneho štandardu.
Očakáva sa, že HLG bude do konca roka ratifikovaný do špecifikácie DVB. Pokiaľ ide o HLG na obrazovkách, pravdepodobne do konca roka 2017 sa ešte oficiálneho predstavenia nedočká. Nechajme sa teda prekvapiť. Tento krok môže priniesť oznámenie vysielania služieb v HDR.