Ako vybrať televízor

úroveň ÄiernejUrčite to všetci poznáte, prídete k bodu, kedy si poviete, že je ten správny čas vybrať si televízor. Pokiaľ žijete na Slovensku, väčšina z nás nemá príliš času nazvyš, aby ste si popri práci stihli naštudovať všetky informácie ohľadom televízorov.

Super, lenže pri každom televízore je plno cudzích výrazov, ktoré sú podľa daného výrobcu úplne najlepšie. Čo s tým? Neviete, čo je motionflow? Aký je rozdiel medzi DVB/T a DVB/S2? Akú veľkú uhlopriečku a aké rozlíšenie? Nezúfajte, stále sa učíme niečo nové. Preto sme sa v najbližších riadkoch snažili priniesť Vám čo možno najviac dôležitých informáciách pri rozhodovaní pred kúpou TV.

Veľa výrobcov využíva silu marketingu pomocou viet, ktoré nás dokážu zaujať. Vy sa však potrebujete zamerať na tie vlastnosti, ktoré sú pre Vás najpodstatnejšie. Preto si vždy najprv určte, čo od televízora očakávate, i to čo by mal spĺňať. Z toho potom vydedukujete aký televízor si kúpiť.

Ak sa zaujímate o televízor do obývačky, potrebujete si premyslieť dĺžku uhlopriečky a vzdialenosť od pohovky. Rozlíšenie obrazovky môže ovplyvniť sledované kanály, či prítomnosť blue-ray prehrávača. Nie vždy musí byť pravidlom, že čím drahší televízor, tým lepší.

Pokiaľ sa rozhodnete zájsť do obchodu elektroniky majte na pamäti, že televízory v obchodoch vyzerajú lepšie, pretože v predajni je videosekvencia prednastavená v ideálnych podmienkach. V predajni si kvalitu obrazu môžete overiť v skutku jednoducho. Zasvieťte si displejom telefónu aspoň 15 cm od obrazovky a pozorujte, kde sa obraz viac leskne a kde menej. Čím zostáva obraz v rohoch televízora tmavší, tým je kvalitnejší. Je to dané jeho úrovňou čiernej i schopnosťou zobrazovať biele odtiene.

Viete, ktoré sú najlepšie televízory a prečo nimi sú?

Ďalej si všimnite viditeľnosť obrazu zo strán. Pozrite si nastavenia jasu a kontrastu. Je obraz dostatočne jasný aj bez nastavenia jasu, aj kontrastu na maximum? Dosť často sú v predajni naprogramované televízne noviny. Zamerajte sa na odtieň pleti človeka v televízore. Je pleť dostatočne prirodzená?

Tip
Pokiaľ hľadáte televízor, ktorý bude schopný funkcie obrazu v obraze alebo priame nahrávanie i sledovania rozličných staníc, tak sa poobzerajte po televízore, ktorého súčasťou je duálny HD digitálny tuner.

Ak porovnáte dva televízory, vždy si najprv nastavte rovnaký režim sledovania, aby ste sa rozhodli správne. Dávajte si pozor, ak je Vám ponúknutý prezentačný televízor v zľave, ktorého jednotlivé body boli nepretržite vypaľované v obchode. Pretože, ak na takomto type televízora bol dlhodobo zapnutý televízny kanál, jeho logo mohlo poškodiť oblasť, kde bolo logo zobrazované.

Občas sa môžete stretnúť s tým, že dva porovnávané televízory sa líšia len v dizajne. Tým pádom môžu byť aj ceny rozdielne. Príplatky za dizajn sa môžu pohybovať aj v niekoľko desiatok až stovák eur. Preto vždy zvážte, do akej miery stojí dizajn za túto vyššiu investíciu.

Prečítajte si tiež:
1. Sprievodca televízormi Sony
2. Sprievodca televízormi LG
3. Sprievodca televízormi Samsung

Ako vybrať televízor alebo čo by ste mali vedieť 

1. Veľkosť obrazovky

Nie vždy väčšia uhlopriečka znamená lepší obraz. Pri úvahe nad HD ready, Full HD televízormi veľa závisí aj od veľkosti miestnosti. Bolo by nerozumné zakúpiť si 139 cm uhlopriečku do garsónky. Je to dané tým, že by sme sedeli príliš blízko od televízora. Nepísané pravidlo hovorí o 1,3 až 3 –násobku dĺžky uhlopriečky od sedačky.

Ak máte menšiu obývačku a Váš televízny prijímač neprijíma kanály vo vysokom rozlíšení (od 1.1.2017 by mala byť väčšina televízneho vysielania vo full HD rozlíšení), televízor s veľkou uhlopriečkou veľmi nevyužijete.

Kým bude vzdialenosť diváka od obrazovky aspoň dva metre, určite si zadovážte minimálne 101 cm uhlopriečku. Pri 4K a UHD televízore sa nemusí klásť dôraz na vzdialenosť. Obraz 4K televízora by mal byť už tak kvalitný, že bližšia vzdialenosť by nemala vytvárať rušivé momenty.

Ak hľadáte televízor s plynulým obrazom pre sledovanie športových podujatí, popremýšľajte nad plazmou.

Do obývačky väčšinou odporúčame väčšie televízory ako do kuchyne alebo do spálne. Premyslite si, či chcete Váš budúci televízny prijímač postaviť len na skrinku, alebo zavesiť na stenu.

Je tv LG 32LH530V vhodný pre Vašeho starého rodiča?

Ešte donedávna sa výrobcovia televízorov snažili presvedčiť o výhodách zakrivených televízorov. Praktické využitie je v súčasnosti minimálne. Rozdiel môže byť pri sledovaní filmov, ale pri pozeraní športových kanálov vyznieva kontraproduktívne.

2. Rozlíšenie televízora

Na úvod môžeme povedať, že čím je rozlíšenie vyššie, tým je obraz kvalitnejší. Z toho je zrejme, že obraz potom bude aj náročnejší na kvalitu prijímaného signálu. Bude na škodu mať v izbe UHD televízor, ak sa na ňom bude sledovať vysielací program v bežnom rozlíšení SD (720×576 pixelov).

  • Výhodou plazmy je, že zobrazuje krásne farby. Jej nevýhodou je vyššia elektrická spotreba.

Oled televízor je zase šetrnejší k životnému prostrediu, čiže aj spotrebe, no ešte stále je cenovo náročný.

Standard Definition (SD) – poznáme ako vysielanie v digitálnom formáte s pomerom strán obrazu 4:3. Jeho rozlíšenie ako už bolo vyššie spomenuté je 720 x 576 bodov. Pri tomto type rozlíšenia nevzniká veľká náročnosť na prenos signálu, no na druhej strane je signál menej kvalitný. Z reproduktorov sa zvuk šíri len ako mono alebo stereo.

High Definition (HD ready) – je to vysielanie v digitálnom formáte s pomerom strán obrazu 16:9 a rozlíšením 1280 x 720 bodov. Zaujímavosťou je, že kvalita obrazu pri televízoroch nad 101 cm uhlopriečkou, trpí. Tieto televízory majú zvuk dolbydigital alebo AC-3 (audio výbava 5.1).

Full High Definition (Full HD) – je vysielanie digitálnou formou s pomerom strán obrazu 16:9, pričom rozlíšenie je 1920 x 1080 bodov. Toto rozlíšenie majú najčastejšie televízory veľkosti 32 – 43 palcov. Väčšie televízory sú už postupne nahradzované rozlíšením UHD. Pre kvalitný obraz hodný Full HD televízora potrebujete prijímať Full HD televízny signál. Zvuk televízora prináša plnohodnotný audio zážitok.

Ultra High Definition (UHD) – televízor s rozlíšením 3840 x 2160 bodov a s obrazom pomeru 16:9. Tu je požiadavka na poriadne kvalitný prenos signálu i zvuku. Obsah pre UHD (4K televízory) sa ešte len pripravuje, resp. je len v malom objeme. TV zobrazí 4x viac obrazových bodov ako Full HD.

  • V rámci rozlíšenia obrazovky spomenieme ešte upscaling a HDR.

Upscaling je funkcia, ktorá dopočítava body do obrazu. Väčšinou z nižšieho rozlíšenia do vyššieho. Samozrejme rozlíšenie z SD na 4K by vyzeralo dosť nedokonale a miestami bez detailov. Do istej miery však táto funkcia dokáže zlepšiť konverziu na vyššiu kvalitu rozlíšenia. Týmto sa obraz vylepší. Užitočné je mať v televízore zabudovanú túto funkciu. Pozitívom je, že väčšina televízorov aj túto funkciu už má zabudovanú.

HDR je tou technológiou, od ktorej si výrobcovia televízorov veľa sľubujú. Televízory s funkciou vysokého dynamického rozsahu, prenášajú oveľa viac informácií o jase, kontraste, i širšom farebnom spektre. To je asi najväčší rozdiel medzi TV s a bez HDR.

zavesený tv

3. Technológia podsvietenia

LED: v súčasnosti najrozšírenejší typ podsvietenia. Nahradil LCD displej. O podsvietenie sa na rozdiel od pôvodného LCD podsvietenia starajú LED diódy, ktoré majú nižšiu spotrebu, či širšie spektrum zobrazovania farieb.

Edge LCD LED : svetlo z okrajov je rovnomerne rozmiestnené za celým LCD panelom. Nevýhoda je, že pri tmavšom pozadí môžu vznikať presvetlené bloky.

Direct LCD LED: svetlo je rozmiestnené za celou plochou LCD panela a prináša tak rovnomernejšie podsvietenie. Direct LCD LED prináša lepšie zobrazenie čiernej. Z pohľadu uhlu sledovania zhoršuje kontrast i farby.

Ambilight: Mnoho ľudí nedá dopustiť na technológiu ambilight od výrobcu televízorov Philips. Hlavná úloha televízora s funkciou ambilight je tá, že LED diódy umiestnené na zadnej strane televízora vysielajú na zadnú stenu slabšie svetlo, ktoré farebne zodpovedá sledovanej scéne. Pri sledovaní Vašej obľúbenej relácií máte pocit, že obraz výrazne presahuje obrazovku a pokrýva celú zadnú stenu za televízorom.

Super UHD: sú prítomné v najnáročnejších televízorov pre náročných. Tieto televízory majú vylepšené LED panely, čoho výsledkom je kvalitný obraz, rýchla odozva i v skutku prirodzené farby.

Oled : obsahuje elektroluminiscenčné diódy. Tie tvoria panel oled televízora. Takéto diódy vyžarujú dobré svetlo, a preto nie je potrebné žiadne ďalšie podsvietenie displeja ako napríklad pri LCD obrazovke. Výhodou týchto TV je široký pozorovací uhol a dobrá spotreba elektrickej energie. Samozrejme ako pri každom televízore, čím viac si zvýšite jas, tým je aj väčšia spotreba energií. Nevýhodou oproti LCD televízorom je kratšia životnosť.

Aký je rozdiel medzi QLED televízorom a OLED televízorom?

4. Televízny signál

DVB-T/T2 tento typ televízneho signálu sa prijíma pomocou televíznej antény. Pri prijímaní tohto druhu signálu potrebujete digitálny set-top box s označením DVB-T alebo televízor, ktorého je súčasťou vstavaný dekodér. Vlastník neplatí za základný balík programov a väčšina programov nebola doteraz v HD kvalite. Od roku 2018 by sa to malo zmeniť. Tento signál je šírený cez pozemný vysielač.

DVB-C/C2 známe aj ako káblové vysielanie. Na jeho prijímanie musíte mať k dispozícií prípojku k optickej alebo metalickej sieti. Potrebujete k nemu tiež digitálny set-top box pre prijímanie DVB-C systém, alebo televízor so zabudovaným dekodérom. Jeho využiteľnosť je širšia, napríklad telefonovanie, internet. No prístupnosť je skôr vo väčších mestách. ( napríklad UPC)

DVB-S/S2 tiež satelitný, či družicový druh signálu cez parabolu. Potrebujete set-top box vybavený DVB-S prijímačom alebo televízor s dekodérom. Zo spomenutých je to signál s najvyššou kvalitou, pretože je dostupný takmer všade. Pokiaľ vlastníte televízor s týmto druhom signálu, nemusíte si kupovať aj set-top box, stačí si kúpiť takzvaný obal na kartu skylink a zatlačiť ho v zadnej časti CI slotu.

Sledujte skylink na lacnom televízore bez použitia set-top boxu. Je ním LG 43LH590V.

IPTV pri tomto druhu signálu je v hlavnej úlohe internet. Na jeho príjem treba mať digitálny set-top box pre príjem IPTV. (Napríklad orange, slovak telecom, antik).

5. Odozva televízora

Tento ukazovateľ vyjadruje čas, ktorý potrebuje jeden pixel na to, aby zmenil farbu z čiernej do bielej a späť. Vždy vyberajte čo najnižšiu. Táto odozva sa udáva v milisekundách. Jej nízka hodnota znamená, že obraz bude plynulejší. Potom Vaše oko nepostrehne žiadne nedostatky v obraze. Všetko nad 6 ms až do max 10 ms je uspokojivé, no pouvažujte možno nad iným typom, napríklad do 6 ms.

6. Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia je televízny vysielací štandard. Je to schopnosť televízora dopočítať chýbajúce snímky. Týmto zvyšuje plynulosť obrazu. Ak ste vyznávačom športových prenosov či relácií, kde sú rýchle zmeny scén, hľadajte televízor s frekvenciou 100 HZ a viac.

Pri vyskytnutí sa problému s rýchlymi pohybmi, vyskúšajte znížiť nastavenia obrazu, alebo úplne vypnúť túto funkciu. Väčšinou sa to môže prihodiť, ak sledujete obraz určený pre kiná.

Pri výbere funkcií sa môžete stretnúť s názvom BacklightScanning. Tá riadi podsvietenie striedaním prepínania hornej a dolnej časti LED diód počas reprodukcie snímku. Odporúčame túto funkciu hlavne pre väčšie televízory s vyšším rozlíšením.

7. Konektivita
konektory


Konektivita (zdroj:hej.sk)

HDMI – odporúčame minimálne tri. Pomocou HDMI je možné pripojiť počítač, DVD prehrávač, blue-ray, či satelit.

USB – známe sú 2.0 a 3.0. Druhý typ je rýchlejšie pripojenie s vyšší dátovým tokom.

MHL – Tento konektor slúži pomocou kábla na pripojenie smartfónu, či tabletu k televízoru.

Ethernet – tento port zabezpečí prístup k internetu.

SD slot – port na pripojenie pamäťového média do televízora. Pre uloženie multimediálneho obsahu.

Scart – slúži na pripojenie videoprehrávača. Je to vlastne predchodca HDMI v podobe analógu.

8. Smart TV a 3D TV

Smart TV v jednoduchosti napísané znamená inteligentný televízor. Takýto televízor umožňuje pripojenie k internetu, prehrávaniu videá z youtube, voyo a iných. Pri smart tv sa vyskytuje funkcia HbbTV. Je to prepojenie vysielaného obsahu s internetovým. Pomocou tejto funkcie si môžete pustiť reláciu z digitálneho archívu vybranej televíznej stanici alebo priamo prejsť z reklamy do obchodu.

3D technológia sa veľmi neujala. Mnoho užívateľov sa sťažovalo, že pri sledovaní 3D obsahu ich bolela hlava. Ďalšou nevýhodou 3D obsahu je nízke množstvo obsahu či využiteľnosť.

Pri kúpe televízora zameraného na 3D technológiu sa môžete stretnúť s 3D aktívnou a 3D pasívnou technológiou.

Aktívne 3D okuliare sú také, kde divák má okuliare s batériami, pričom na obrazovke sa striedajú zábery pre ľavé i pravé oko rýchlosťou, ktorú ľudský zrak nie je schopný zaznamenať.

Pasívne 3D okuliare sú bez napájania. Tie sú založené na efekte striedania párnych i nepárnych riadkov obrazovky televízora. Pravé oko vidí len nepárne a ľavé len parné riadky. Táto technológia je prevzatá z kín.

3D bez použitia okuliarov premietajú televízory s LCD displejom, ktorý obsahuje špeciálnu vrstvu fólie. Základom tejto technológie je, že párne stĺpce sa lámu jedným smerom, no nepárne sa lámu opačným smerom.

9. Jas a kontrast

Kontrast sa rozlišuje medzi statickým a dynamickým. Statický kontrast určuje pomer medzi zobrazením čiernej i bielej farby. Tento kontrast udáva maximálnu čiernu, ale aj maximálnu bielu. Platí, že čím vyššie číslo, tým kvalitnejšie zobrazenie.

Dynamický kontrast je rozdiel medzi celou plochou čiernej a bielej. Pri kontraste vždy berte v úvahu hlavne statický kontrast. Dynamický kontrast je viac reklamným ťahom pre ohúrenie vysokými číslami. Ak v ponuke televízora nie je uvedený, o ktorý kontrast ide, a čísla sú skutočne vysoké, potom s veľkou pravdepodobnosť ide o dynamický kontrast.

Jas vyjadruje svietivosť obrazovky. Pri pozeraní televízora v slnečnom počasí, je vysoký jas dôležitý. Pri sledovaní v nočných hodinách naopak môže trošku dráždiť oči. Potrebné je pamätať si, že čím vyšší jas nastavíte, tým stúpne aj spotreba elektrickej energie daného televízora.

TOP 11 LED a LCD televízorov do 800 eur.

10. Zvuk

Zvuk je vo všeobecnosti najslabšou stránkou televízorov. Tým, že výrobcovia sa snažia, aby televízory boli čo najužšie, trpí kvalita zvuku. Potrebné je ale dodať, že niektoré testy ukazujú, že novšie modely majú lepšiu kvalitu zvuku ako ich predchodcovia. Pokiaľ je pre Vás kvalita obrazu dôležitá, môžete to zlepšiť pripojením domáceho kina.

11. Ovládače

Pri niektorých televízoroch strednej a vyššej triedy sa stretnete nie s jedným ale hneď s dvomi ovládačmi. Druhý ovládač je špeciálny s menším množstvom tlačidiel. Pri takýchto ovládačoch si dobre premyslite, ktorú funkciu využijete. Na výber máte qwerty klávesnicu, magický ovládač, či touchpade známy z notebookov.

Pozrite si naše tipy na skvelé televízory.

Záver

Pevne veríme, že Vám tento sprievodca výberom funkcií pre Váš budúci televízor pomohol, a ak viete o niekom komu by mohol taktiež pomôcť, dajte mu o ňom vedieť. Zdieľajte článok na sociálnych sieťach ak sa páčil, aby pomohol čo najviac ľudom pri ich výbere. Pridajte sa do newslettra pod článkom a dostávajte zaujímavé informácie od nás.

(Visited 209 times, 1 visits today)
Rating: 5.0/5. From 7 votes.
Please wait...

11 názorov na “Ako vybrať televízor

  1. Robo

    Tak som vobec nevedel, že takáto stránka existuje. Pred mesiacom som si kupil 4k HDR TV – SONY 65XD93 a to HDR určite vacsí prínos ako 4k. škoda len že tie OLedy a Full Led TV su také drahe. Mam síce local dimming ale pri HDR je jas na 100% takže pri edge je vidiet ze cierna presvecuje v rohoch ale tak nechcelo sa mi dávat tolko prachov aby som mal pekny mesiac:)

    1. admin Autor

      tak uhlopriečka sa môže meniť od vzdialenosti, alebo od toho do akej miestnosti sa televízor umiestní. Ale všeobecne aspoň 55 palcovú pre lepší zážitok, pri zakrivených tv kľudne aj nad 65 palcov. Ten ambilight je skutočne zaujímavý,odporúčam:)

  2. Matus

    Ja hladam tv ktory by bol kvalitny na sledovanie sportov a taktiez aby sa don dala naistalovat aplikacia KODI. Velkost minimalne 55”. Vedeli by ste mi poradit nejaky vhodny?

    1. admin Autor

      Dobrý deň, Matúš.

      Keďže nevieme cenové rozpätie,tak je ťažšie vybrať len jeden. Vo všeobecnosti,ak chcete sledovať KODI,tak Tv by mal obsahovať OS min. Android 5.0 a vyššie alebo dokúpiť k smart TV, android box.

      Ak by sme uvažovali na základe prvého prípadu,tak by som šiel

      1. https://www.andreashop.sk/sony-kd-55xe9305baep?utm_source=dognet&utm_medium=link&utm_campaign=dognet-link&a_aid=535e40073ec04&a_bid=0ed56982

      alebo s android boxom

      2. https://www.hej.sk/televizor-samsung-ue55mu8002-strieborna/?utm_source=8177756&utm_medium=affiliate&utm_campaign=slevový+kupon++10+euro+nad+250+euro

  3. Norbert

    Zdravim.
    Super sprievodca! Ja rozmyslam nad kupou LG 55UJ6307. Ale ma len 50Hz obnovaciu frekvenciu. Ste pisali ze pri sportovych prenosov je lepsie 100Hz, ale ked nepozeram sport, len hlavne filmy, staci aj 50Hz?
    Dakujem.

  4. Peter

    Dobrý deň!

    10 rokov som nemal TV a tak teraz ani len netuším ako správne vybrať 🙂 Televízor budem pozerať z gauča 3metre vzdialeného alebo od kuchynského pultu ktorý je vzdialený 5,5 metra. Pozerať plánujem bežný program, hlavne správy a publicistiku, filmy hrané ale aj dokumentárne. Športové prenosy slenujem veľmi málo, len pár dni v roku. Čo by som chcel je jeho pripojenie na internet, prezeranie si fotiek / SD karta /, dobrý zvuk- veľa počúvam hudbu. Signál do bytu mam prostredníctvom optického kábla od providera.
    Môžete mi prosím poradiť ?
    Ďakujem

  5. Marek

    Mozete mi poradim Chcem kupit televizor uhlopricka 75 palcov no neviem aku znacku ci Samsung alebo Sony.Viete mi poradit co by bolo najlepsie .Daklujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *